Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
442.525
2.61%
25ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 25 C

  İsrail'den Mavi Marmara misillemesi

  Türkiye'nin Mavi Marmara için yargılanma kararının ardından İsrailliler Ermeni soykırımı kozunu çıkardı.
  • 10.06.2012 - 18:54
  İsrail'den Mavi Marmara misillemesi

  İsrail den Mavi Marmara misillemesi #1

  Türk yargısının dokuz Türk'ün öldürüldüğü Mavi Marmara baskınına ilişkin 4 İsrailli komutan hakkında müebbet talebine tepki geldi. Bu hafta Salı günü İsrail parlementosunda 'Ermeni soykırımı' gündeme alınacak.

  ERMENİ SOYKIRIMI SALI GÜNÜ GÖRÜŞÜLECEK

  Haaretz gazetesine göre, Knesset Başkanı Reuven Rivlin, "Ermeni soykırımı" konusunda salı günü kamuya açık bir görüşme yapılmasına izin vermeyi kararlaştırdı.

  Bu arada, görüşmenin, Devlet Denetçi Kurumu'nca Mavi Marmara operasyonuna ilişkin raporunun yayımlanmasına bir gün kala gerçekleşeceğine de dikkat çekiliyor. Görüşmenin, solcu Meretz üyesi Zahava Gal-On'un talebi üzerine yapılacağına da dikkat çeken Haaretz, meselenin, daha sonra Knesset'in komitelerinden birinin gündemine de geleceğini kaydetti.

  Haberde, Knesset'in yıllarca Türkiye ile ilişkilere zarar vermemek için "Ermeni soykırımı" konusunu ele almaktan kaçındığı belirtilerek "Son üç yılda ise, 97 yıl önce 1.5 milyon kadar Ermeni'nin Türkiye tarafından öldürülmesini ele alma kararlılığı, büyük ölçüde İsrail ile Türkiye arasındaki ilişkilerdeki bozulma nedeniyle ortaya çıktı" denildi.

  Gazetede Knesset'te "Ermeni soykırımı" konusunun ilk defa ele alınmayacağı belirtilirken konunun geçen Aralık ayında Eğitim Komisyonu'nda görüşüldüğü, bunun da bir "ilk" oluşturduğu anımsatıldı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir