Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
489.144
-6.66%
2ºC
İstanbul
Çok bulutlu 2 C

  İsrail'den şaşırtan İran çıkışı

  İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Efraim Halevy, İran'ın nükleer çalışmalarıyla ilgili açıklama yaptı.
  • 19.10.2012 - 14:03
  İsrail'den şaşırtan İran çıkışı

  İsrail den şaşırtan İran çıkışı #1

  Washington'daki düşünce kuruluşu Wilson Center'da bir panelde konuşan Halevy, "Yarın sabah İranlılar nükleer silaha sahip olduklarını açıklasalar, bunun İsrail'in sonu için bir geri sayım manasına geldiğini kabul etmiyorum" dedi.

  "İRAN'A ŞUNU SÖYLÜYORUZ.."

  Halevy, nükleer bir İran'ın İsrail'in varlığına yönelik bir tehdit oluşturduğu görüşüne katılmamakla birlikte İsrail'in bu ifadeleri kullanmaması gerektiğini vurguladı.Halevy, "Biz İsrailliler veya dünya İranlılar'a şunu söylüyor; (Nükleer) bombanız olursa İsrail'i yok etme imkanınız olacak, İsrail'i yok etme amacınıza ulaşacaksınız. Savaşan iki taraftan birinin diğerine, 'Beni öldürebileceğini biliyorsun' demek yanlış. Bir savaş, stratejik bir program hiçbir şekilde böyle yürütülmez" ifadelerini kullandı.

  "TÜRKİYE'DE GEMİYE ALINMALI"

  Bunun aksine İran'ın nükleer programı konusunda diyaloğa çekilmesinin zorunlu olduğunu ifade eden Halevy, "Türkiye'yi de gemiye almak için her şey yapılmalı" diye konuştu.

  Halevy ayrıca, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun İran'ın nükleer programına ilişkin geçtiğimiz Eylül ayında Birleşmiş Milletler'de yaptığı konuşmada bahsettiği "kırmızı çizgilerin" olumlu ifadeler olmadığını ifade etti. Halevy, "Şahsen ben, kırmızı çizgi ifadesinin kullanımını nihai amaca yönelik yardımcı bir ifade olarak görmüyorum. Çünkü, dediğim gibi İran'ı herkesin önünde diz çöktürmekten bir fayda sağlayacağımızı düşünmüyorum. Arzu edilen sonucu alabileceğimiz bir yol bulmamız gerekiyor" dedi.


  Görüş Bildir