Euro
15.2718
-0.10%
Dolar
13.5900
0.00%
Altın
793.3470
-0.16%
Borsa
1951
0.31%
Bitcoin
494.642
-2.08%
-1ºC
İstanbul
Çok bulutlu -1 C

  İsrail'den Suriye'ye 39 yıl sonra ilk ateş

  1973'ten bu yana İsrail'den Suriye'ye açılan ilk ateş..
  • 11.11.2012 - 14:32
  İsrail'den Suriye'ye 39 yıl sonra ilk ateş

  İsrail den Suriye ye 39 yıl sonra ilk ateş #1

  Suriyeli aktivistler, muhalif güçlerin ele geçirdiği Türkiye sınırındaki Ras el-Ain bölgesine Suriye ordusu tarafından hava ve karadan bombardıman yapıldığını belirtti. Yaşanan çatışmalarda havan topu mermisinin Golan Tepeleri'ne düştüğünü belirten İsrail ordusu, Suriye'ye 'uyarı ateşi yapıldığını' açıkladı. Uyarı ateşi, 1973'ten bu yana İsrail'den Suriye'ye açılan ilk ateş oldu.

  AĞIR ZIRHLI BİRLİKLER ATEŞ AÇTI

  Ntvmsnbc'nin haberine göre; Suriye Delet Başkanı Beşşar Esad rejimine karşı mücadele veren muhafliflere bağlı aktivistler, Reuters'a verdikleri bilgide, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) tarafından ele geçirilen ve geçiş noktası özelliği bulunan Ras el-Ain'e harekat başlatıldığını belirtti.

  Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinin karşısında, sınırın hemen ötesinde bulunan bölgeye helikopterin ve ağır zırhlı birliklerin ateş açtığı bilgisi verildi. Ras el-Ain, ÖSO tarafından Suriye'nin kuzeydoğusunda yapılan çatışmalar sonucunda ele geçirilmişti.

  İSRAİL: HAVAN DÜŞTÜ, UYARI ATEŞİ YAPILDI

  Helikopterlerin bölgedeki Tal Halaf köyünün yakınlarındaki tahıl deposuna ateş açtığı, topçu ateşinin ise petrol üretim tesisleri bulunan Hasaka eyaletinin sınırına düştüğü ifade edildi. Kürt nüfusun yoğun olduğu Hasaka, başkent Şam'dan 600 km uzaklıkta yer alıyor.

  İsrail askeri yetkilileri ise bugün yaptıkları açıklamada, Esad güçleri ile ÖSO arasında yaşanan çatışmalarda bir havan topu mermisinin Golan Tepeleri'ne düştüğünü ve Suriye tarafına uyarı atışı yapıldığını belirtti.

  MUHALEFET YENİDEN YAPILANIYOR

  Suriye muhalefeti, Katar'ın başkenti Doha'da gerçekeştirilen toplantıda, Suriye muhalefetinin yeni bir organ ve yeni bir başkan altında hareket etmesine karar verildi.

  Müslüman kardeşler ve diğer muhalif grupların yer aldığı toplantıda, yeni organın Suriye içi ve dışındaki gruplardan oluşacağı ifade edildi.

  Müslüman Kardeşler örgütünden bir yetkili, yeni yapılanmanın "Muhalif Güçler Ulusal Koalisyonu ve Suriye Devrimi' adını taşıyacağını belirtti.


  Görüş Bildir