Euro
15.1948
-0.50%
Dolar
13.4123
-0.44%
Altın
792.66
-0.12%
Borsa
1996
-0.74%
Bitcoin
470.810
-5.19%
1ºC
İstanbul
Çok bulutlu 1 C

  İsrail'in gündeminde İran'a operasyon var

  İsrail'de hükümet kanadından İran'a askeri operasyon sesleri yükselmeye başladı.
  • 14.08.2012 - 12:25
  İsrail'in gündeminde İran'a operasyon var

  İsrail in gündeminde İran a operasyon var #1

  Nükleer müzakerelerden umudunu kesen İsrail, operasyonu parlamento gündemine bile taşırken, medya ve kamuoyu ikiye bölündü. İsrail İran'ın 'sadece birkaç hafta içinde' yapılması planlanan nükleer programı konusundaki uluslararası görüşmelerin başarısızlığa uğradığını ve Tahran'ın nükleerle ilgili yolu aldığını öne sürdü.

  İRAN'A SALDIRACAK MIYIZ

  İsrail cephesi nükleer müzakerelerden umudu iyice kesti ve İsrail'de hükümet kanadından askeri operasyon sesleri yükselmeye başladı. İsrail parlamentosunun son ana gündem maddesi Başbakan Benyamin Netanyahu ile Savunma Bakanı Ehud Barak'ın İran'ın nükleer tesislerini bombalama kararı yönündeki söylemleri oldu. Öyle ki kamuoyu bile 'İran'a saldıracak mıyız?' 'İsrail İran'a saldırmalı mı?' sorularını tartışmaya başladı.

  SONBAHARDA SALDIRI SÖYLENTİSİ

  İsrail'in saygın gazetesi Yedioth Ahronoth muhabirleri Nahum Barnea ve Şimon Shiffer'in imzalı manşete göre ise 'Netanyahu ve Barak İran'a sonbaharda saldırma kararı aldı' denilmişti.

  'BU İSRAİL'İN DEĞİL NETANYAHU'NUN SAVAŞI OLUR'

  İsrail'in önde gelen gazeteleri Jerusalem Post, Yedioth Ahronot ve Haaretz bu iddiları manşetlerine taşırken İsrail'de medya ve kamuoyu ikiye bölündü. Haaretz politika yazarlarından Bradley Burston bugün kaleme aldığı yazısına "Bay Netanyahu İsrail'i bombalamadan önce bildiğin herkesle vedalaş" başlığı attı. Savaş seslerinin yükseldiği İsrail'de Burston, "Bu İsrail'in değil Netanyahu'nun savaşı olacak" yorumunu yaptı.

  NÜKLEER BAŞLIK BİTMEK ÜZERE

  İngiliz Telegraph gazetesinin bölgedeki muhabiri ise İsrail'in Batı ile paylaştığı son istihbaratlara değindi. Bu istihbarat bilgilerine göre İran Şahab-3 füzelerine entegre edilebilecek nükleer savaş başlığı konusunda önemli adımlar kaydetti.
  İsmi verilmeyen bir yetkiliye göre ABD ve diğer Batı devletleri ne iletilen raporda İran'daki nükleer gelişmelerin vehameti aktarıldı.


  Görüş Bildir