Dolar
7.9671
0.3691%
Euro
9.4492
0.6143%
Altın
1901.9
-0.1155%
Borsa
1190.63
-0.6417%
G. Altın
487.203
0.2495%
Bitcoin
102982.54
-0.5434%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C
  İsrail'le gizli görüşmeler yapan İngiliz bakan istifa etti

  İsrail'le gizli görüşmeler yapan İngiliz bakan istifa etti

  İsrail'in kendisine nüfuz sağlaması için gizli temaslar kuran İngiliz Bakan Priti Patel, detayların oraya çıkması sonucu istifa etti.
  • 09.11.2017 - 01:21

  Adı İngiltere'de iktidardaki Muhafazakar Partinin lider adayları arasında da geçen Patel'in, görüşmelere 2 günlük İsrail tatili sırasında başladığı iddia edildi.

  İsrail le gizli görüşmeler yapan İngiliz bakan istifa etti #1

  TATİLE GİTTİ GİZLİ PLANLAR YAPTI

  Priti Patel'in İsrail'de ağustos ayında yaptığı tatil sırasında 2 gün boyunca bazı İsrailli siyasetçiler, sivil toplum örgütleri ve şirketler ile ülkesinin Dışişleri Bakanlığının bilgisi dışında görüştüğü ortaya çıkmıştı. Patel, söz konusu görüşmelerle ilgili haberlerin basında yer almasından sonra yaptığı açıklamada, görüşmelerin Dışişleri Bakanı Boris Johnson'ın bilgisi dahilinde olduğunu söylemiş ancak Johnson bunu doğrulamamıştı.

  Priti Patel daha sonra yaptığı açıklamada ise Dışişleri Bakanlığına da Boris Johnson'a da görüşmeler öncesinde bilgi vermediğini kabul ederek, özür dilemişti.

  Ancak Patel'in tartışılan temaslarına ilaveten İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Güvenlik Bakanı Gilad Erdan ve Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Yuval Rotem ile de bir araya geldiği öğrenilmişti.

  İsrail le gizli görüşmeler yapan İngiliz bakan istifa etti #2

  FİLİSTİN'E GİDEN YARDIM BÜTÇESİNİ KÜÇÜLTMEYE ÇALIŞTI

  Patel'in, temasları sırasında 'İsrail'in Muhafazakar Dostları' (CFI) adlı lobi grubunun onursal başkanı Lord Stuart Polak'ı yanına alması da tepki çekmişti. Priti Patel, bir dönem CFI'nin başkan yardımcılığını da yapmıştı. Patel'in İsrail görüşmelerinde Uluslararası Kalkınma Bakanlığının yetki alanına giren konuların ele alınması ve muhataplarına 'Bakanlık' sıfatıyla sözler vermesi tartışma yaratmıştı. Priti Patel'in, İngiltere'nin Filistin'e ayırdığı yıllık 68 milyon sterlinlik yardım bütçesini küçültmeye çalıştığı iddia ediliyordu.

  İsrail le gizli görüşmeler yapan İngiliz bakan istifa etti #3

  İSRAİL'DEN LİDERLİK YARIŞINDA DESTEK İSTEDİ

  Muhafazakar Partinin lider adaylarından Patel, İsrail lobisiyle yakın ilişkisini, liderlik yarışında kendisine bağış ve nüfuz sağlamak için kullanmakla suçlanıyordu.

  Resmi ziyaret için gittiği Uganda'dan Başbakan Theresa May tarafından bugün acil bir şekilde ülkeye çağırılan Patel, Başbakanlık Ofisi "10 Numara"da 30 dakika süren görüşmenin ardından istifa dilekçesini verdi.

  İsrail le gizli görüşmeler yapan İngiliz bakan istifa etti #4

  Görüş Bildir