Euro
15.2450
-0.37%
Dolar
13.4835
-0.20%
Altın
801.4170
0.12%
Borsa
1945
1.82%
Bitcoin
504.373
1.14%
-1ºC
İstanbul
Çok bulutlu -1 C

  İsrailli aşırı sağcı milletvekili Mescid-i Aksa’ya girdi

  İsrailli aşırı sağcı milletvekili Yehuda Glick ve oğlu, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun onayıyla Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi.
  • AA
  • 25.10.2017 - 16:59
   İsrailli aşırı sağcı milletvekili Mescid-i Aksa’ya girdi

  İsrail aşırı sağcı parti milletvekili Yehuda Glick, Mescid-i Aksa'ya oğlu ile baskın gerçekleştirdi. Baskın sırasında İsrail polisleri Glick'in etrafında etten duvar ördü.

   İsrailli aşırı sağcı milletvekili Mescid-i Aksa’ya girdi #1

  MÜSLÜMANLARIN KAPISINDAN GİRDİ

  İsrail polisi eşliğinde oğlu ile Harem-i Şerif'in avlusuna giren Glick, kutsal mabedde yaptığı dua ve geziden sonra El-Meğaribe Kapısı'ndan çıktı. Milletvekili Glick Aksa'da yaptığı ritüllerin ardından İsrail Başbakanı Netanyahu’ya hitaben "teşekkür" içerikli yazılı açıklama yayımladı.

   İsrailli aşırı sağcı milletvekili Mescid-i Aksa’ya girdi #2

  YAHUDİ VEKİLLERİN AKSA'YA GİRİŞİ

  Başbakan Netanyahu, Yahudilerin 2015’te giderek artan Mescid-i Aksa baskınları nedeniyle Kudüs ve Filistin genelinde yaşanan olayların ardından, Yahudi milletvekillerinin Harem-i Şerif’e girişlerini yasaklamıştı. Ancak Netanyahu, ağustos ayında yasağı kaldırarak, Yahudi milletvekillerinin daha önceden izin almaları şartıyla Mescid-i Aksa’ya girişlerine izin vermişti.

   İsrailli aşırı sağcı milletvekili Mescid-i Aksa’ya girdi #3

  Likud Partisi üyesi Glick ve HaBayt HaYahudi (Yahudi Evi) Partili Shuli Moalem, Netanyahu’nun yasağı kaldırmasının ardından Mescid-i Aksa’ya baskın düzenleyen ilk milletvekilleri olmuştu.

   İsrailli aşırı sağcı milletvekili Mescid-i Aksa’ya girdi #4

  MÜSLÜMANLARA YAŞ SINIRLAMASI, YAHUDİLERE SERBESTLİK

  Tel Aviv yönetimi 2003'ten itibaren Yahudi yerleşimcileri, polis korumasında Aksa'nın avlusuna alıyor ve zaman zaman Müslümanların girişlerine yaş sınırlaması getiriyor. Birçok radikal İsrailli örgüt ve siyasetçi, üzerinde daha önce iki kez yıkılan bir Yahudi tapınağının bulunduğuna inandıkları Harem-i Şerif'in kendileri için de ibadete açılması çağrısında bulunuyor.

   
  Görüş Bildir