Euro
15.4348
0.04%
Dolar
13.5053
-0.10%
Altın
790.9910
0.17%
Borsa
2,093.97
1.01%
Bitcoin
582.081
-0.40%
5ºC
İstanbul
Güneşli 5 C

  İsrailli Bakan Peretz'den Netanyahu açıklaması

  İsrail Çevre Bakanı Amir Peretz, Başbakan Binyamin Netenyahu'nun izlediği politikayı sert bir dille eleştirdi ve yerine bir alternatif bulunması gerektiğini söyledi.
  • 09.11.2014 - 09:12
  İsrailli Bakan Peretz'den Netanyahu açıklaması

  netanyahu

  İsrail Çevre Bakanı Peretz, Netanyahu'nun yerine alternatif düşünülmesi gerektiğini söyleyedi ve hükümetin mevcut siyasi anlayışında devam etmesi halinde, bakanlıktan istifa tehdidinde bulundu.

  ''NETANYAHU AŞIRI SAĞCILARIN İSTEKLERİNE ESİR OLDU''

  "Çevremizdeki her şeyin kaynayıp yandığı bir zamanda, Netenyahu aşırı sağcıların isteklerine esir oldu. Politikalarını bu şekil devam ettiren hükümetin bir parçası olmayacağım" diyen Peretz sözlerine şöyle devam etti, "Fakirlerin çığlıkları devam ettiği sürece, 2015 yılı için devlet bütçesine destek vermeyeceğim."

  ''BEN BARIŞ CEPHESİNDEYİM''

  Peretz'in daha önce "İsrail'de, ben barış cephesindeyim. Şuna kesinlikle inanıyorum ki, Filistinliler'in kendi devletlerini kurma hakları vardır. Burada iki devlet, iki ulus çözümünü benimsiyorum" demişti.

  GÖREVDEN ALINMASI İSTENDİ

  Aynı bağlamda, İsrail hükümeti bakan yardımcılarından ve Likud Partisi liderlerinden Ofir Akunis da, Peretz'in konuşmasına yönelik Netenyahu'ya çağrıda bulunarak, "Tüm kırmızı çizgileri aştı, istifa ile tehdit etmesi yerine görevden alınmalı" ifadelerini kullandı.

  MESCİD-İ AKSA'YA BASKIN GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİ

  Yaklaşık 100 Yahudinin geçen Çarşamba Mescid-i Aksa'nın avlusuna girişine izin verilmesinin ardından, Aksa ve çevresinde çıkan çatışmalarda 27 kişi yaralanmıştı. Olayda İsrail askerlerinin, 1967'den beri ilk kez Mescid-i Aksa Külliyesi'nin ana mihrabının bulunduğu kubbenin altına kadar ilerleyerek, Kıble Mescidi'nin içinde mihrap ve minberin yer aldığı bölgeye postallarıyla girdiği belirtilmişti. Bu olay, Filistin halkı nezdinde infial uyandırmış, ülke genelinde yapılan protestolarda yaralanan ve gözaltına alınanlar olmuştu.


  Görüş Bildir