Petrol
114
0.44%
Euro
17.5398
0.02%
Dolar
16.961
0.80%
Altın
984.1
0.65%
Borsa
2393
0.00%
Bitcoin
336.726
3.99%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 22 C

  İstediği plakaya izin vermeyen yetkililere dava açtı

  ABD'nin Kentucky eyaletinde yaşayan bir ateist, kendisine 'Tanrıyım' yazan özel araç plakasını vermeyi reddeden yetkililere dava açtı.
  • Ajanslar
  • 24.11.2016 - 02:56
  İstediği plakaya izin vermeyen yetkililere dava açtı

  İstediği plakaya izin vermeyen yetkililere dava açtı #1

  BBC Türkçe'nin haberine göre, Bennie Hart adlı ateist, herhangi bir kişinin tanrı olduğuna dair iddiasının yanlışlanamayacağını ispat etmek için bu plakayı almak istediğini söylese de, muhafazakâr eyaletteki yetkililer diğer sürücülerin dikkatini dağıtabileceği ve yakışıksız olacağı gerekçesiyle plakayı vermeyi reddetti.

  Aynı plakayı 12 yıl boyunca Ohio eyaletinde herhangi bir sorun yaşamadan kullandığını belirten Hart'ın yetkililere dava açmasının ardından, insan hakları örgütleri de davaya destek verdi.

  "DÜŞÜNCELERİMİ İFADE ETMEK İSTİYORUM"

  Kentucky'nin kuzeyindeki Lenton County'de yaşayan Hart, "Ben de diğer sürücüler gibi düşüncelerimi ifade edebilmeyi istiyorum" dedi ve "Dini inançların bireysel yorumlara açık olduğu hakkındaki görüşlerimin yakışıksızlıkla alakası yok." diye konuştu.

  ULAŞTIRMA MÜDÜRÜNE DAVA AÇILDI

  Kentucky'deki Amerikan Medeni Haklar Birliği (ACLU) ve Dinden Özgürleşme Vakfı Hart'ın adına, eyaletin ulaştırma müdürü Greg Thomas'a karşı ifade özgürlüğü temelinde dava açtı.

  ACLU Kentucky'nin Hukuk Direktörü William Sharp ise şunları söyledi: "Hükümet yetkililerinin sırf kendileri öyle düşünmüyor diye bir ifadeyi sansürleyeme hakkı bulunmaz. Bu örnekte de özel araç plakaları ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmelidir."

  Kentucky ulaştırma departmanı yetkilileri ise yorum yapmayı reddetti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir