Petrol
114.57
3.10%
Euro
17.5852
0.66%
Dolar
16.3506
-0.09%
Altın
973
-0.18%
Borsa
2451
0.00%
Bitcoin
487.000
-0.81%
23ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 23 C

  İsveç Dışişleri Bakanı Wallström'den küstah açıklama

  İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström, darbe girişiminin ardından AB ve BM'nin Türkiye'ye tepki göstermesi gerektiğini söyledi.
  • DHA
  • 31.07.2016 - 16:41
  İsveç Dışişleri Bakanı Wallström'den küstah açıklama

  İsveç Dışişleri Bakanı Wallström den küstah açıklama #1

  İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye ile ilgili küstah açıklamalarda bulundu.

  "Türkiye'deki gelişmeler ciddi, endişe verici ve kabul edilemez" diyen Wallström, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "ULUSLARARASI ANLAŞMALAR VE İNSAN HAKLARINA SAYGI GÖSTERİLMELİ"

  "Yeni bir darbe girişimine maruz kalmış bir ülkedeki durumun belirsizliği anlaşılabilir. Ancak uluslararası anlaşmalar ve insan haklarına saygı gösterilmeli. En azından AB açısından Türkiye'nin üyelik başvurusunu nasıl değerlendireceğimiz açısından. Bu nedenle Türkiye'deki gelişmeleri protesto etmeli ve ülke üzerindeki baskıyı arttırmalıyız. Ancak aynı zamanda Türkiye ile diyaloğun sürdürülmesi için mevcut platformları kullanmalıyız"

  "YANLIŞ YOLDA GİTTİĞİNİ GÖRDÜĞÜMÜZ TÜRKİYE'DEKİ GELİŞMELERİ İZLEMEYE DEVAM ETMELİYİZ"

  İsveç'in Türkiye'deki gelişmelere tepkisinin geciktiği yönündeki eleştirileri kabul etmeyen İsveç Dişişleri Bakanı Margot Wallström darbe girişiminden üç gün sonra "AB Dışişleri Bakanları durumu değerlendirmek için toplanarak itidal çağrısında bulunmanın yanı sıra yasalara, kurallara ve insan haklarına saygının temel alınmasının altını çizdik. Ancak yanlış yolda gittiğini gördüğümüz Türkiye'deki gelişmeleri bir müddet daha izlemeye devam etmeliyiz" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir