Euro
11.0304
2.61%
Dolar
9.4628
2.72%
Altın
541.6
2.62%
Borsa
1.449
1.12%
Bitcoin
608.400
-0.31%
18ºC
İstanbul
Güneşli 18 C

  İsveçliler Ruanda soykırım mahkemesi kurdu

  çok sayıda insanın öldürülmesinden sorumlu tutulan Ruanda asıllı bir İsveçli, soykırım suçundan yargılanıyor.
  • 26.11.2012 - 23:53
  İsveçliler Ruanda soykırım mahkemesi kurdu

  İsveçliler Ruanda soykırım mahkemesi kurdu #1

  İsveç'te ilk kez bir mahkeme, soykırım ile ilgili suçlardan dolayı yurt dışında işlenen bir suçu soruşturuyor. Stockholm Bölge Mahkemesi görevlileri, Ruanda'da işlenen soykırım suçuyla sorumlu tutulan 54 yaşındaki Ruanda asıllı İsveç vatandaşıyla ilgili tanıkları dinlemek için Ruanda'ya gitti.

  Stockholm Bölge Mahkemesi'nde bugün başlanan duruşmada, İsveç vatandaşı zanlı, Ruanda'nın değişik bölgelerindeki binlerce insanın öldürülmesine iştirak etmekle suçlanıyor.

  İddianamede yer alan suçlardan birinin de 18 Nisan 1994 tarihinde Kibyues kentindeki Gatwaro stadyumuna sığınan binlerce insanın Ruandalı hükümet yetkilileri tarafından günlerce içeride aç ve susuz bırakılması, insanların açlıktan sahadaki otları yemelerine mecbur bırakılması, bu sırada stada giren askerlerin insanları silahlarıyla öldürmeleri olarak gösterildi. Ölenler arasında, yaşlılar, kadınlar, çocuklar ve hamile kadınların olduğu kaydedildi.

  Soykırımla suçlanan İsveç vatandaşı ile ilgili Ruanda'ya giden Stockholm Bölge Mahkemesi'nden hakim ve savcı, suçun işlendiği yerde tanıkları dinlemek ve olayların yaşandığı yerleri yakından görmek amacında olduklarını açıkladı.

  Soykırım ile suçlanan İsveç vatandaşı Ruandalı, Stockholm'de tutuklu bulunuyor. Dava sırasında, Ruanda'da ve Stockholm'deki tanıkların dinlenmesi için kurulacak video bağlantısından yararlanılacağı bildirildi.

  Norveç'in başkenti Oslo'da da Ruanda asıllı bir başka kişi aynı suça iştirakten yargılanıyor.

  Ruanda da 1994 yılında 100 günde 800 bin insanın öldürüldüğü biliniyor.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir