Euro
9.7299
0.14%
Dolar
8.147
-0.03%
Altın
456.74
0.59%
Borsa
1.379
0.23%
Bitcoin
509.701
3.31%
kalan süre
Sahur
-
Öğle
-
İkindi
-
İftar
-
Yatsı
-

  İsveç'te minareden ezana onay

  İsveç'in başkenti Stockholm'de, camiden hoparlörle ezan okunmasına onay çıktı.
  • 11.04.2013 - 22:55
  İsveç'te minareden ezana onay

  İsveç te minareden ezana onay #1

  İsveç'in başkenti Stockholm'deki Fittja Ulu Cami minarelerinden cuma günleri ezan okunması için yapılan başvuruya Botkyrka Belediye Meclisi'nden olumlu karar çıkmasının ardından, emniyet güçleri de yaptıkları teknik incelemeleri tamamlayarak, camiden hoparlörle ezan okunmasına onay verdi.

  GEÇEN YIL EZANA İZİN ÇIKMIŞTI

  Stockholm Botkyrka İslam Kültür Derneği Başkanı İsmail Okur, 24 Ocak 2012'de yaptığı başvuru üzerine belediye meclis üyeleri yaptıkları oylama sonucu ezan okunmasına izin vermişti.

  HOPARLÖRE DE ONAY

  Emniyet görevlileri de ses düzeniyle ilgili teknik incelemelerini sona erdirdi. Emniyet Müdürlüğünden bugün Botkyrka İslam Kültür Derneği Başkanı Okur'a gelen karar yazıda, Fittja Ulu Cami'den cuma günleri öğle saatleri 12.00 ile 13.00 saatleri arasında 3 ila 5 dakika arasında hoparlörden canlı olarak ezan okunmasında herhangi bir teknik sakınca bulunmadığı bildirildi.

  Stockholm Emniyet Müdürü Gunnar Edeland da yaptığı açıklamada, cuma günleri minareden ezan okunması konusunda, asayiş ve trafik açısından hiçbir sakınca olmadığını söyledi.

  Okur, karardan sonra yaptığı açıklamada, İsveç'te ilk kez minareden ezan okunmasına onay çıktığını buna öncülük etmekten çok mutlu olduklarını söyledi. Okur, emniyetten gelen karardan sonra, Fittja Ulu Cami'de teknik eksiklikleri tamamladıktan sonra, haftaya cuma günü ilk ezanın müezzin tarafından okunacağını kaydetti.

  Fittja Ulu Cami'nin 1998 yılında yapımına başlanmış ve 2007 yılında da ibadete açılmıştı. Cami, İsveç'teki gurbetçiler ile Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı'nın katkılarıyla yaptırılmıştı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir