Dolar
6.8612
0.0014%
Euro
7.7611
0.1535%
Altın
1798.58
-0.2689%
Borsa
114808.56
-0.8506%
G. Altın
396.959
-0.248%
Bitcoin
63644.24
-0.0606%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 26 C

  İtalyan başkan Müslümanlara ibadet yerini çok gördü

  Padova Belediye Başkanı Massimo Bitonci’nin, Müslümanların Ramazan ayı boyunca spor salonlarını ibadet için kullanmasını yasaklaması, İtalyan basınına da yansıdı.
  • 29.06.2014 - 02:17
  İtalyan başkan Müslümanlara ibadet yerini çok gördü

  İtalyan başkan Müslümanlara ibadet yerini çok gördü #1

  İtalyan basını, bir Türk şirketinin Venedik'te kilise restore ettirirken, İtalyan Başkan'ın tutumuna dikkat çekti.

  HAÇLI KİLİSESİNİ TÜRK ŞİRKETİ RESTORE EDİYOR

  Corriere della Sera gazetesi, Venedik’te ada satın alan Türk şirketi Permak’ın, oradaki tarihi kiliseyi restore ederken, İtalyan başkanın dini özgürlüklere saygı göstermemesini yazdı.

  Venedik Lagünü’ndeki en değerli gayrimenkullerden olan San Clemente Adası’nı, üzerindeki resort otel ve 1131 yılında inşa edilen tarihi kilise gibi yapılarla birlikte eylül ayında 150 milyon euroluk yatırımla satın alan Permak Grubu, İtalya’nın gündeminden düşmüyor.

  Permak Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Selim Uyar, kadınlara özel bir akıl hastanesiyken manastır, ardından da otele dönüştürülen bina ile kiliseyi aslına uygun olarak restore edilmesi nedeniyle aylardır çalışmaların başında duruyor.

  "VENEDİKLİLER TÜRKLER'E KARŞI ÖN YARGILI"

  Kısa süre önce Doğan Haber Ajansı’na verdiği röportajda, tarihten yola çıkarak Venediklilerin Türklere karşı önyargıyla yaklaştıklarını anlatan Uyar, “Venedikliler, adadaki mülkü bize ait olan kiliseyi camiye çevireceğimiz endişesi taşıyorlardı. Ancak biz onu restore edince bizi sevmeye başladılar” demişti.

  MÜSLÜMANLARA İBADETHANE YASAĞI

  Söz konusu kilisenin Türkler tarafından restore edilmesi, İtalya’daki ramazan tartışmalarına da yansıdı. Ülkenin kuzeyindeki Padova kentinin aşırı sağcı, ayrılıkçı Kuzey Ligi partisine mensup Belediye Başkanı Massimo Bitonci, kamu binalarında haç asma zorunluluğu getirmiş ve kentteki bazı spor salonları ile okullarda Ramazan ayı boyunca Müslümanların ibadet ve etkinlikleri için tahsis edilmesini yasaklamıştı. Bitonci, anayasanın da garanti altına aldığı, bireylerin inanç özgürlüğünü baltalamakla suçlanmıştı.

  "TÜRKLER, HAÇLILAR'IN KİLİSESİNİ RESTORE EDİYOR"

  Ülkenin ana akım gazetelerinden Corriere della Sera, internet sitesinde yer verdiği bir haberde, “Türkler Venedik’te Haçlıların antik kilisesini restore ediyor” diye başlık attı.

  Venedik’in ve söz konusu adanın da, Müslümanlara karşı gerçekleştirilen Haçlı Seferleri öncesi askerlerin, rahipler tarafından kutsandığı yerlerden olduğu da vurgulandı.

  Görüş Bildir