Euro
11.1746
-0.16%
Dolar
9.6171
0.15%
Altın
558.23
0.84%
Borsa
1.493
0.89%
Bitcoin
608.225
4.02%
14ºC
İstanbul
Çok bulutlu 14 C

  İtalyan vekil PKK'yı aklamak için Meclis'e önerge verdi

  İtalya'da destek arayan Müslim ve heyete destek çıkan İtalyan vekil Palazzotto, PKK'nın terör listesinden çıkarılması için önerge verdi.
  • 24.06.2015 - 08:48
  İtalyan vekil PKK'yı aklamak için Meclis'e önerge verdi

  İtalyan vekil PKK yı aklamak için Meclis e önerge verdi #1

  Suriye Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eş Başkanı Salih Müslim, Kobani Kantonu Eş Başkanı Enver Müslim ve PKK'nın Suriye kolu YPG'nin kadın savunma birlikleri YPJ'nin komutanı Nesrin Abdullah'tan oluşan bir heyet, İtalya'da temaslarda bulunuyor.

  Heyete destek veren Sol ve Ekoloji Partisi (SEL) Milletvekili Erasmo Palazzotto, Kobani'ye acilen yardım ulaştırılması için insani bir koridor kurulması gerektiğinin altını çizip partisinin PKK'nın terör örgütü listesinden çıkarılması için Meclis'e önerge verdiğini açıkladı.

  BAKANLARLA, BAŞKANLARLA ZİRVELER

  İtalya parlamentosunun alt kanadı olan Temsilciler Meclisi Başkanı Laura Boldrini ile dün bir araya gelen heyetin, bugün de Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni ile basına kapalı bir görüşme gerçekleştirmesi bekleniyor. Heyet üyeleri, Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu'nda da birer konuşma yaparak bölgedeki gelişmelere ilişkin İtalyan parlamenterleri bilgilendirecek. Heyet önümüzdeki günlerde de Milano ve Palermo belediye başkanlarını ziyaret edecek. İtalyan basınında yer alan bilgilere göre, heyet üyelerinin temaslarının merkezinde Kobani'nin yeniden inşası için finans desteği, terör örgütü IŞİD'e karşı mücadele verebilmek için silah yardımı ve ilaç gibi temel ihtiyaçlara ilişkin destek arayışı bulunuyor.

  PKK TERÖR LİSTESİNDEN ÇIKARILSIN TALEBİ

  Heyet önceki gün ise, İtalyan parlamentosunda bir basın toplantısı düzenledi. Nesrin Abdullah'ın üniformasıyla katıldığı toplantıda konuşan Parlamento Dışişleri Komisyonu üyesi Sol ve Ekoloji Partisi (SEL) Milletvekili Erasmo Palazzotto, Kobani'ye acilen yardım ulaştırılması için insani bir koridor kurulması gerektiğinin altını çizdi. Kürtlerin kendi iradesiyle Rojava'da cinsiyet özgürlükçü ve ekolojist bir sistem oluşturmuş olmasını desteklediklerini söyleyen Palazzotto, bunun muhafaza edilmesi için yürütülen mücadelenin meşru olduğunu belirtti. Palazztto, Rojava'daki sistemin, sadece Kürtlerin değil bölgedeki tüm halklar, inanç grupları ve kültürlerin koruyucusu olduğunu da dile getirdi. Öte yandan Palazzotto, üyesi olduğu SEL Partisi'nin, PKK'nın terör örgütü listesinden çıkarılması için Meclis'e önerge verdiğini açıkladı.

  330 BİN KİŞİ KOBANİ'YE DÖNMEYİ BEKLİYOR

  Salih Müslim ise PYD'nin IŞİD'den daha tehlikeli olduğunu öne sürenlere, "Bizim amacımız öncelikle otonom bölgenin güvenliği ve Suriye'de demokratik bir yapının inşasıdır" diye cevap verdi. Müslim, IŞİD karşısında Rojava'daki başarılarında, buraya ilaç gönderen İtalya sivil toplum kuruluşlarının büyük katkısı olduğunu söyledi. Enver Müslim ise, yüzde 70'i yıkıma uğramış Kobani'nin yeniden inşası için direniş sürecinde olduğu gibi uluslararası desteğe ihtiyaçları olduğunu belirtti. Şimdiye kadar 125 civarında kişinin kente geri döndüğünü anlatan Müslim, 330 bin kişinin de bunun için beklediğini söyledi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir