Petrol
96.52
3.06%
Euro
18.2621
0.01%
Dolar
18.0586
-0.11%
Altın
1.019
0.24%
Borsa
302
1.34%
Bitcoin
426.672
0.55%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C

  İzzetbegoviç: Bosna'da yaşananlar yurtdışı kaynaklı

  Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi'nin Boşnak üyesi İzzetbegoviç, çıkan olayları değerlendirdi.
  • 09.02.2014 - 02:30
  İzzetbegoviç: Bosna'da yaşananlar yurtdışı kaynaklı

  İzzetbegoviç: Bosna da yaşananlar yurtdışı kaynaklı #1

  Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi'nin Boşnak üyesi Bakir İzzetbegoviç, ülke geneline yayılan eylemlerin ardından tek seçeneğin ekim ayında yapılacak genel seçimleri erken bir tarihe almak olduğunu söyledi.

  Bosna Hersek'teki özel bir televizyon kanalına konuk olan İzzetbegoviç, ülke genelinde 4 gündür süren protestolar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

  "BOSNA HERSEK ÇÖKMEZ"

  Gelinen noktada, tek seçeneğin erken seçimler olduğunu söyleyen İzzetbegoviç, erken seçimlerin daha önceden yapılması gerektiğini, Demokratik Eylem Partisi'nin (SDA) geçen yıl böyle bir çözüm önerdiğini belirtti.

  ''Bireysel olarak son gelişmelerden kendimi suçlu hissetmiyorum'' diyen İzzetbegoviç, ''Bosna Hersek çok güçlü. Vatansever güçler, çökmeyecek kadar güçlü. Eğer sistem çökerse, genel seçimlerin ardından yenisi kurulur'' dedi.

  "PROTESTOLAR DIŞARIDAN TALİMATLI OLABİLİR"

  Protestoların, dışarıdan gelen talimatlar üzerine başlamış olma ihtimali bulunduğuna da dikkati çeken İzzetbegoviç, gün boyunca araçlarla şehir merkezine taş getirildiğini ve barışçıl bir şekilde protesto yapan vatandaşların arasında bazı kişilerin sızdığını söyledi.

  İzzetbegoviç ayrıca, yaşanan bu gelişmeler üzerine bir kriz merkezi kurulması gerektiğini kaydetti.

  BOSNA'DA PROTESTOLARIN BİLANÇOSU

  Ülkenin kuzeydoğusundaki Tuzla kentinde başlayan ve ardından ülke geneline yayılan protestoların dördüncü günü Bihaç ve Mostar şehirlerindeki eylemler dışında sakin geçti.

  Ülke genelinde dört gündür süren protestolarda büyük çoğunluğu polis olmak üzere 300'ün üzerinde kişinin yaralandığı, 200'e yakın göstericinin gözaltına alındığı, 17 binanın zarar gördüğü öğrenildi.

  Alınan bilgiye göre, başkent Saraybosna'da 144 polis yaralanırken, 37 gösterici gözaltına alındı. Tuzla'daki gösterilerde ise 11 polisin yaralandığı ve 15 göstericinin gözaltına alındığı bildirildi. Zenitsa'daki gösterilerde de 26 polis yaralanırken 25 gösterici gözaltına alındı. Bihaç kentindeki olaylarda da 18 polisin yaralandığı ve iki binaya göstericiler tarafından zarar verildiği öğrenildi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir