Japonların süper hızlı treni saatte 500 km hıza ulaştı

süperhızlıtren

Japonya'da havada giden süper hızlı Manyetik levitasyon treni (maglev) yolcularıyla birlikte ilk seferini yaptı ve saatte 500 kilometre hıza ulaştı. Seyahat sırasında trende bulunan yolcuların şaşkınlıkları yüzlerinden okundu.

SÜPER HIZLI TREN SAATTE 501 KM HIZA ULAŞTI

100 yolcuyla Uenohara ve Fuefuki arasında 27 kilometrelik bir sefer yapan süper hızlı tren 501 kilometre hıza ulaşmayı başardı. Tren, Aralık ayından itibaren sekiz günlük periyotlarla test edilecek. Benzeri bir tren Çin'de de bulunuyor.

Japonların süper hızlı treni saatte 500 km hıza ulaştı İZLE

EN YÜKSEK HIZ 431 KİLOMETREYDİ

Çin'deki Şangay Maglev Treni'nin ulaşabildiği en yüksek hız saatte 431 kilometreydi. Japonya'daki Maglev treni seferlerine başladığında 16 vagonla bin kişiyi taşıyacak. Bu trenle örneğin, şu anda 80 dakika süren Tokyo-Nagoya seferi 40 dakikada gerçekleştirilebilecek.

HİÇBİR ŞEYE DEĞMEDEN HAVADA DURABİLİR

Maglev kavramı, aslında günlük hayatta çok uzak olmadığımız bir kavram. Bildiğimiz gibi, iki mıknatısın eş kutupları birbirini iter. Alt alta uygun şekilde konulmuş iki mıknatıstan biri manyetik itme kuvvetlerinin etkisiyle diğerinin üzerinde hiçbir şeye değmeden havada durabilir.