Petrol
85.73
-1.66%
Euro
18.1372
-0.11%
Dolar
18.5187
0.07%
Altın
992.19
0.43%
Borsa
318
0.00%
Bitcoin
367.910
1.00%
27ºC
İstanbul
Güneşli 27 C

  Jen Psaki: IŞİD Türkiye için direkt tehdit oluşturuyor

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Psaki, IŞİD'in Türkiye'ye direkt tehdit oluşturduğunu söyledi.
  • 09.10.2014 - 10:40
  Jen Psaki: IŞİD Türkiye için direkt tehdit oluşturuyor

  psaki

  Psaki, Washington'da düzenlediği basın toplantısında IŞİD hakkında açıklamalarda bulundu. IŞİD'in Türkiye için direkt tehdit oluşturduğunu söyleyen Psaki şöyle konuştu;

  ''TÜRKİYE IŞİD'İN TEHDİT OLDUĞUNUN FARKINDA''

  "Türkiye önemli bir NATO müttefiki. Dünyadaki diğer ülkeler kadar, belki de daha fazla IŞİD tehdidini hissettiler. IŞİD'in direk ve komşu bir tehdit olduğunun farkındalar"

  ''TÜRKİYE'NİN ODAKLANMASI GEREKEN KENDİ KAYGILARI VAR''

  Psaki, "Türk yetkililer Esad ile ilgili söylemlerinde, IŞİD'e karşı olan söylemlerinden daha açık. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz" sorusuna da, Türkiye'nin odaklanması gereken kendi kaygıları olduğunu belirttikten sonra, "Bu nedenle koalisyonda çok önemli bir rol oynamaları gereğinin nedenlerinden biri bu" yanıtını verdi.

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, başka bir soru üzerine, Suriye'de tampon bölge oluşturma düşüncesini hiçbir zaman göz ardı etmediklerini ancak şu anda bunu uygulamaya geçirmeyi düşünmediklerini söyledi.

  TAMPON BÖLGE GÖRÜŞMELERİ SÜRÜYOR

  Tampon bölge konusunu Türkiye'nin yanı sıra başka ülkelerin de önerdiğini belirten Psaki, öneriyi görüştüklerini, ilgili ülkelerle görüşmelerin sürdüğünü söyleyerek, "Şu anda tampon bölge uygulanmasını düşünmesek de bu, öteki ülkelerin getirdikleri bir dizi görüş ve önerileri tartışmayı sürdürmeyeceğimiz anlamına gelmiyor" dedi.

  ''HİÇBİR ZAMAN TAMPON BÖLGE FİKRİNİ GÖZARDI ETMEDİK''

  ABD ile Türkiye'nin, Irak ve Suriye'de ortak hedeflerinin desteklenmesini sağlayacak eylemleri belirlemek ve başlatmak için çalıştıklarına dikkat çeken Psaki, "Bir düşünceleri olduğu zaman dile getiriyorlar, biz de bunu konuşmaya açığız. Hiçbir zaman tampon bölge fikrini göz ardı etmedik. Şu anda bunu uygulamaya koymayı düşünmüyoruz" diye konuştu. Psaki, tampon bölgede başta güvenliğin sağlanması olmak üzere birçok konunun göz önünde bulundurulması gerektiğini, bunların kolay konular olmadığını ancak müttefik ülkelerin görüşlerini dinlemekten de mutlu oldukların dile getirdi.

  ''ABD'NİN POLİTİKASI DEĞİŞMEYECEK''

  ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin tampon bölgenin uygulanmasındaki birçok zorluğa değindiğini belirten Psaki, "Biz konuyu tartışmaya açığız, ortak ve müttefiklerimizi dinlemeye açığız. ABD'nin baş diplomatı olarak bu Kerry'nin görevi. Ancak bu, ABD'nin bu konudaki politikasının değiştiği anlamına gelmiyor" diye konuştu.

  Türkiye'nin yabancı savaşçıların terör örgütü IŞİD'e katılımlarının, finansal katkıların önlenmesi de aralarında olmak üzere, ABD'nin önderliğini yaptığı koalisyona katkıda bulunduğunu anlatan Psaki, "Şu an yapılan görüşmeler askeri anlamda daha çok ne yapabileceği üzerinde" dedi.

  ''ABD'NİN ÖNCELİĞİ KOBANİ DEĞİL, KENDİ STRATEJİK HEDEFLERİ''

  Psaki, Türkiye'nin Suriye sınırındaki Kürt bölgesi Kobani'de yaşanan IŞİD saldırılarına ilişkin bir soruya verdiği yanıtta da, ABD'nin önceliğinin Kobani değil, kendi stratejik hedefleri olduğunu dile getirdi. Kobani çevresinde son birkaç gündür hava saldırılar gerçekleştirdiklerini anlatan Psaki, "Irak ve Suriye'ye gelince farklı stratejik hedefler var. Daha doğrusu Suriye konusunda. Burada IŞİD'in komuta ve kontrol merkezini, alt yapısını yok etmeye, petrol ve finans kaynaklarına saldırmaya odaklanmış durumdayız, askeri hedeflerimiz bunlar. Kobani'de olanları kaygıyla izlemiyor değiliz. Bu yüzden de müdahale ettik. Ama bu çabaların farklı hedefleri ve parçaları var" diye konuştu.

  ''KAYGILIYIZ''

  Psaki, Türkiye'nin değişik kentlerinde IŞİD'e tepki gerekçesiyle düzenlenen gösterilere ilişkin soruyu da, "Protestolardaki çatışmalar nedeniyle yaşamını yitirenler olduğu haberlerinden kaygı duymaktayız. Her zaman olduğu gibi Türkiye'de de toplanma ve ifade özgürlüğünü destekliyoruz. Tüm tarafları şiddetten kaçınmaya ve soğukkanlı olmaya çağırıyoruz" diye yanıtladı.


  Görüş Bildir