Jens Stoltenberg: Türkiye, Ukrayna'nın tahıl ürünleri için önemli role sahip

İspanya'nın başkenti Madrid'de NATO Liderler Zirvesi düzenlendi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, zirve sonrası basın toplantısı için kameraların karşısına geçti.

Ukrayna, Rusya ile yaşadığı çatışmalar nedeniyle tahıl ürünlerini limanlardan çıkaramıyor.

"Türkiye önemli rol oynuyor"

Küresel boyutta gıda krizi yaşandığını ve gıda fiyatlarının tarihi rekorlar kırdığını belirten Stoltenberg, Ukrayna'daki tahıl ürünlerinin deniz ve kara yoluyla çıkarılması için görüşmelerin sürdüğünü kaydetti.

Stoltenberg, "Tahıl ürünlerinin Ukrayna'dan çıkarılmasında Türkiye çok önemli bir rol oynuyor." açıklamasında bulundu.

"Resmi imza salı günü atılacak"

Finlandiya ve İsveç'in durumuna ilişkin Stoltenberg, "NATO'ya davet edilmeleri kararını burada aldık. Resmi imza, dışişleri bakanları ile gelecek salı günü atılacak." diye konuştu.

"Bu mesajı not aldık"

NATO'nun Ukrayna'ya desteğinin güçlenerek devam ettiğini, Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya üyelik süreçleriyle ilgili Rusya'nın atacağı adımlara karşı her türlü değişime hazır olduklarını kaydeden Stoltenberg, "Ukrayna'da gördüklerimiz Rusya'nın tam olarak bu savaşa yoğunlaşmış durumda olduğunu gösteriyor. Bu mesajı not aldık." diye konuştu.

Jens Stoltenberg: Türkiye, Ukrayna'nın tahıl ürünleri için önemli role sahip

"Çok daha kötü sonuçları olabileceğini biliyoruz"

"Rusya ile NATO arasında bir savaş olabileceğini, bunun yıkıcı ve çok daha kötü sonuçları olabileceğini biliyoruz." diyen NATO Genel Sekreteri, şu anda sadece Ukrayna özelinde de olsa Avrupa'da 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana görülmemiş bir kriz ve savaş olduğunu, bunun daha da kötüleşebileceğini söyledi.

"Son 10 yılın en büyük küresel krizi"

Stoltenberg, "Son 10 yılın en büyük küresel kriziyle karşı karşıyayız. NATO olarak çatışmaları önlemeye, barışı garanti etmeye, vatandaşların güvenliğini sağlamaya çalışıyoruz. Hedef, caydırıcılık yoluyla savaşı engellemek." ifadesini kullandı.

Terörizmle mücadele

AA'nın haberine göre, NATO Genel Sekreteri, Irak'taki askeri ittifakın misyonunun terör örgütü DEAŞ'ın dönüşünü engellemek olduğunu, NATO olarak ilk defa Moritanya için güvenlik yardımı yapma kararı aldıklarını, terörizmle mücadelede kararlılık, dayanışma ve istihbarat paylaşımıyla ilerleme kaydettiklerini sözlerine ekledi.