Petrol
99.58
2.24%
Euro
18.538
0.67%
Dolar
17.9389
0.39%
Altın
1.033
0.37%
Borsa
2868
1.37%
Bitcoin
438.545
2.09%
27ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 27 C

  Jobs: Biyografim çocuklarım içindi

  Çocuklarımın hiç yanında olamadım, beni tanısınlar diye biyografimi yazdırdım.
  • 08.10.2011 - 09:46
  Jobs: Biyografim çocuklarım içindi

  Jobs: Biyografim çocuklarım içindi #1

   

  BİYOGRAFİSİNİ KİMİN İÇİN YAZDIRDI  ?

  Apple’ın kurucusu Jobs ölümünden kısa bir süre önce, biyografisini yazan Walter Isaacson ile bir araya geldi. Isaacson’ın, ‘‘Özel hayatını gizleyen Jobs, neden bir kitap için kendini açtı?’’ sorusunu Jobs şöyle yanıtladı: “Çocuklarım beni tanısın istedim. Yanlarında olamadım. Nedenini anlasınlar ve ne yaptığımı bilsinler.”

  KİTAP 24 EKİM'DE RAFLARDA

  ABD’li teknoloji devi Apple’ın kurucusu Steve Jobs’un ölümünün dünyada yaşattığı yankılar sürerken, Jobs’un kendi ağzından hayat hikâyesini yazan ve 24 Ekim’de yayınlayacak olan Walter Isaacson, Jobs’un son günlerine ışık tutan bir makale yazdı.

  Time dergisinin eski editörlerinden olan Isaacson, bugün çıkan Time dergisinde yer alan makalesinde, Jobs’un ölümünden önce evine yaptığı ziyareti şu sözlerle anlattı:
  “Birkaç hafta önce Steve Jobs’u Palo Alto’daki evinde son kez ziyaret ettim.

  Merdivenlerden inip çıkacak gücü kalmadığından evinin giriş katındaki bir yatak odasına taşınmıştı. Acıyla biraz kıvranıyordu ancak zihni açık, espri yeteneği de canlıydı. Çocukluğundan konuştuk. Bana biyografide kullanmak üzere babasının ve ailesinin fotoğraflarını verdi. Kendimi yazdıklarımdan soyutlamaya alışığım.

  Ancak Jobs’a veda etmeye çalışırken bir hüzün dalgasına çarpıldım. O an duygularımı maskeleyebilmek için hep aklıma takılan bir soruyu soruverdim: “Özel hayatını bu kadar gizleyen Steve Jobs, neden bir kitap için kendini bu kadar açtı? İki yıl içinde bana 50’ye yakın röportaj vermek için neden bu kadar istekli oldu?” Jobs’un cevabı şu oldu: “Çocuklarım beni tanısın istedim. Yanlarında olamadım. Bunun nedenini anlasınlar ve ne yaptığımı bilsinler.”    

  ŞİİRİN GÜCÜ

  Jobs’un iki anneden 4 çocuğu bulunuyor. Walter Isaacson, Time’a yazdığı makalede, ailesinin garajından kurduğu işi dünyanın en büyük şirketi haline getiren Jobs’un vizyonundan da bahsetti. Isaacson şunları yazdı:

  “Geleceği şekillendirecek biçimde fikirleri, sanatı ve teknolojiyi harmanlama konusunda ustaydı. Kişisel bilgisayar, çizgi film, müzik, telefon, tablet bilgisayar ve dijital yayıncılık olmak üzere 6 sektörde devrim yaşattı. Kendi DNA’sını kattığı yapıcı tasarımcılar ve gözüpek mühendislerle vizyonunu ileriye taşıyacak kalıcı bir şirket oluşturdu.

  Jobs’un adı bundan yüzyıl sonra da hatırlanacak. Tarih onu Edison ve Ford’un yanına yerleştirecek. Herkesten çok onun ürettiği ürünler tamamen inovatif oldu  şiirin ve işlemcilerin gücünü birleştirdi.”

  Steve Jobs’un hayat hikâyesini basacak olan Simon & Schuster yayınevi, daha önce 21 Kasım’da piyasaya sürüleceği açıklanan biyografinin 24 Ekim’de çıkacağını bildirdi. Walter Isaacson, projeye başlama sürecini makalesinde şöyle anlattı:

  “2004 yaz mevisiminin başlarında Steve Jobs aradı. Benimle yürüyüş yapıp konuşmak istediğini anlattı. Bu bana garip geldi. O zamanlar Steve Jobs’un önemli bir konuyu uzun bir yürüyüş sırasında konuşmayı tercih ettiğini bilmiyordum. Biyografisini yazmamı istedi. ‘Şu an olmaz. Belki 10, 20 yıl içinde, emekli olduğunda yazarız’ dedim. Ancak öğrendim ki, benimle ilk kanser ameliyatının öncesinde buluşmuş. Hastalıkla,  inanılmaz savaşını izledim. Kişiliğinin yaşattığı ürünlere nasıl işlediğini anladım. Tutkuları, mükemmelliyetçiliği, korkuları, sanatçılığı ve kontrol isteği işlerinin ayrılmaz parçasıydı. Yaşatıcılığı yazabilmek için hayatını kaleme almaya karar verdim.”

  BİLGİSAYAR İNSANA BENZEDİ

  Walter Isaacson, duygularını yoğun yaşayan Steve Jobs’un hayatının iki kutuplu olduğunu, bir ürünü ya da fikri ya çok beğendiğini, ya da yerin dibine batırdığını yazdı. Kendisini bir sanatçı olarak gören Jobs, tasarıma da tutku derecesinde bağlıydı. Isaacson, Time’daki makalesinde şunları yazıya döktü:

  Kulp takıp mesaj verdi

  “1980’li yıllarda Macintosh’u hazırlarken, tasarımının da ‘dostane’ olmasına çalışıyordu. Mac’i bir insan yüzünü andıracak şekilde tasarladı. 1998 yılında iMac’lere taşıma kulbu koydu. Pek kimse masaüstü bilgisayarını elinde taşımasa da Jobs, o kulpla insanlara, ‘Makineden korkmayın, ona dokunabilirsiniz’ mesajı verdi. Mükemmeliyet tutkusu, herşeyi kontrol etme isteğini de beraberinde getirdi. Meraklıları Macintosh’un içini açıp modifiye etmesin diye özel vidalar geliştirdi.”

  Jobs, Isaacson Apple’ın herşeyi birbirine entegre biçimde geliştirme alışkanlığını da şöyle anlattı: “Bunu kontrol hastası olduğumuz için değil, harika ürünler geliştirmek istediğimiz ve kullanıcıyı önemsediğimiz için yapıyoruz Olayın tamamının sorumluluğunu üstlenmeyi seviyoruz.”  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir