Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
443.228
1.01%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 22 C

  John Kerry Rusya'yı uyardı

  ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya'yı, Ukrayna'da gerilimi azaltmaması halinde bunun "ilave sonuçları" olacağı yönünde uyardı.
  • 13.04.2014 - 09:58
  John Kerry Rusya'yı uyardı

  John Kerry Rusya yı uyardı #1

  Kerry, Ukrayna'nın doğusunda dün silahlı militanlarca düzenlenen saldırıların önceden planlanmış ve senkronize olduğu, doğu Ukrayna ve Kırım'da önceki saldırılarla benzerlik taşıdığına dair güçlü kaygısını dile getirdi.ABD Dışişleri Bakanlığından üst düzey bir yetkili, Kerry'nin, bu kaygısını Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'la telefon görüşmesinde ortaya koyduğunu bildirdi.

  KERRY'DEN LAVROV'A UYARI

  Yetkili, militanların özel Rus silahlarıyla donanmış olduğu ve Kırım'ı işgal eden Rus askerleriyle aynı üniformaları giydiğini belirtti. Kerry'nin görüşmede Lavrov'u, Rusya'nın, doğu Ukrayna'da gerilimi azaltma yolunda adımlar atmaması ve askerlerini Ukrayna sınırından çekmemesi halinde, bunun "ilave sonuçları" olacağı yönünde net biçimde uyardığı kaydedildi.

  JOE BİDEN UKRAYNA'YA GİDECEK

  Öte yandan, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, 22 Nisan'da Ukrayna'ya gidecek. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Biden'ın, hükümet liderleri ve sivil toplum üyeleriyle görüşmelerde bulunmak üzere 22 Nisan Salı günü Ukrayna'nın başkenti Kiev'i ziyaret edeceği belirtildi. Açıklamada, Biden'ın, gelecekte izleyeceği yola dair kendi seçimlerini yapan birleşik, demokratik bir Ukrayna'ya yönelik ABD'nin güçlü desteğinin altını çizeceği kaydedildi. Biden'ın, Kiev'de bulunacağı süre zarfında, uluslararası toplumun, Ukrayna ekonomisinin istikrarlaştırılması ve güçlendirilmesine katkı sağlama ve Ukrayna'ya anayasal reform, ademi merkeziyetçilik, yolsuzlukla mücadele ve 25 Mayıs'ta özgür ve adil seçimlerin yapılması hususlarında aşama göstermesine yardımcı olma gayretleri hakkında istişarelerde bulunacağı bildirildi.

  TAHRİK VE SABOTAJ KAMPANYASI 

  Beyaz Saray açıklamasında şunlar kaydedildi: "Başkan Yardımcısı (Biden), Rus yanlısı ayrılıkçıların, görünen o ki Moskova'nın desteğiyle, Ukrayna devletini istikrarsızlaştırmak için önceden planlanmış tahrik ve sabotaj kampanyasını devam ettirdiği doğu Ukrayna'daki son gelişmeleri ele alacak. Buna ilaveten, Başkan Yardımcısı, Ukrayna'nın kısa ve uzun vadeli enerji güvenliğini geliştirmeye dönük son adımlar üzerinde fikir alışverişinde bulunacak. Başkan Yardımcısı ayrıca, Ukrayna halkının arzularını dinlemek ve ABD ile Ukrayna arasındaki ilişkileri geliştirmek için Ukrayna halkının çeşitli kesimlerince bir araya gelecek."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir