Petrol
91.85
-0.53%
Euro
18.2721
0.15%
Dolar
17.9616
0.27%
Altın
1.023
0.16%
Borsa
2926
0.43%
Bitcoin
429.927
-0.94%
23ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 23 C

  John Kerry: Suriye için B planımız da var

  ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye ağırlıklı olarak ABD'nin dış politikası hakkında konuştu.
  • AA
  • 23.02.2016 - 22:37
  John Kerry: Suriye için B planımız da var

  john kerry

  ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesinde, Dışişleri Bakanlığının 2017 yılı bütçesi hakkında soruları yanıtlayan Kerry, Suriye'de cumartesi günü başlaması beklenen ateşkesin sonuçlarını birkaç gün sonra göreceklerini belirtti. Bu sürecin siyasal çözüm sürecine geçiş olup olmayacağını bu süreç içerisinde göreceklerini belirten Kerry, şunları söyledi:

  “Bunun kanıtı sonraki günlerde yapılan hareketlerde olacak. Bir ya da iki ay içerisinde bu siyasal çözüm arayışlarının ciddi olup olmadığını göreceğiz. Beşşar Esed'in siyasal çözüm süreci hakkında ciddi bir karar vermesi gerekiyor. Olmazsa kesinlikle değerlendireceğimiz B planı seçenekleri var.”

  Suriye'de çatışmaların durdurulmasına yönelik anlaşmanın işe yarayıp yaramayacağı konusundaki sorular üzerine net bir şey söylemeyen Kerry'nin "B planı" hakkındaki sözlerine Komite üyesi Senatör Bob Cork, Rusya ve Esed’i işaret ederek “Onların B planını gerçekçi bulduklarını sanmıyorum” şeklinde tepki gösterdi.

  "ABD, İRAN VE RUSYA BİRLİKTE ÇALIŞIYOR"

  Maryland Senatörü Ben Cardin, Suriye’de çatışmaların durması için yürütülen süreçte ABD’nin Esed’e karşı pozisyonunu değiştirdiğini savundu ve “Bu süreç, bizim Esed’in geleceği ve işlediği savaş suçlarındaki politikamızı yansıtmadı” değerlendirmesini yaptı. Cardin, Suriye'deki süreçle ilgili görüşmelerde Esed'in işlediği suçlara karşı herhangi bir adımın atılıp atılmayacağı yönünde Rusya ile görüşme olup olmadığını sordu.

  Buna karşılık ise Kerry, "Hayır, bu konuda bir tartışma olmadı, bir karar verilmedi. Biz defalarca işlediği suçları söyledik. Kendi halkına karşı gaz kullanması, açlığı bir savaş aracı olarak kullanması savaş suçudur. Bunlar çok net" cevabını verdi.

  ABD Dışişleri Bakanı, Suriye'de çatışmaların durması sonrasında siyasal çözüm arayışlarının hayata geçirileceğine inandığını belirterek, bu konuda ABD’nin İran ve Rusya ile iletişim halinde olduğunu söyledi. Kerry, “Putin kamuoyunda bu sürece destek vereceklerini ilan etti” dedi.

  Rusya ile kurulan diyaloğa rağmen ABD’nin Esed’i iktidarda görmek istemediğini söyleyen Kerry, “Esed orada olduğu sürece savaş durmaz çünkü son yıllarda çok acılar yaşandı. Gerçek barış Esed’le olmaz” ifadesini kullandı.

  John Kerry, “İnsanlar kendi halkına karşı gaz kullanmış, halkını mülteci durumuna düşürmüş, onlara işkence etmiş, aç bırakmış, üzerlerine varil bombaları atmış birisinin her şeyi tekrar düzeltebileceğine inanmıyor. Orada Esed’e karşı savaşı asla durdurmayacak güçler var” şeklinde konuştu.

  Çatışmaların durması konusunda Rusya'nın önemli bir rol oynadığını savunan Kerry, "Rusya'nın dayanışması olmadan anlaşmaya ulaşabilir miydik bilmiyorum. En azından şu anda insani yardımlar gidiyor" dedi.

  "SURİYE'Yİ BÜTÜN HALİNDE TUTMAK ZORLAŞACAK"

  Bakan Kerry, Suriye’de siyasal çözüm arayışlarının bir an önce hayata geçirilmemesi durumunda ise ülkeyi bir arada tutmanın daha da zorlaşacağını söyledi.

  Suriye’de savaş uzadıkça bölünme riskin arttığını vurgulayan Kerry, “Durum daha da çirkinleşebilir ve Rusya’nın oturup bunu da gözden geçirmesi gerekebilir. Geciktiği takdirde Suriye’yi bir bütün halinde tutmak daha da zorlaşabilir” ifadesini kullandı.

  Ülkede dinamiklerin hızla değiştiğine dikkat çeken Kerry, Rusya destekli Esed güçlerinin Halep’te bazı bölgeleri ele geçirmesine rağmen Suriye’de bunu elde tutmanın zor olabileceğini belirtti.

  Kerry, bu savaşı, Esed’in söyleyebileceği “Devlet başkanlığı için aday olmayacağım” sözlerinin bitirebileceğini iddia etti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir