Euro
11.0703
-0.6%
Dolar
9.5276
-0.59%
Altın
549.7
-1.3%
Borsa
1.509
1.09%
Bitcoin
597.150
-1.11%
13ºC
İstanbul
Açık 13 C

  John Kerry'den IŞİD açıklaması

  ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, IŞİD'e karşı 2 bine yakın operasyon gerçekleştirildiğini ve üst düzey komutanlarının yüzde 50'sinin öldürüldüğünü söyledi.
  • 23.01.2015 - 11:55
  John Kerry'den IŞİD açıklaması

  John Kerry den IŞİD açıklaması #1

  İngiltere'nin başkenti Londra'da dün yapılan IŞİD ile mücadele toplantısına katılan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, toplantıda bu konuda son aylardaki gelişmeleri ele aldıklarını, Irak ve uluslararası ortaklarının terör örgütüne karşı önemli kazanımlar elde ettiğini kaydetti.


  "IŞİD KOMUTANLARIN YÜZDE 50'Sİ ÖLDÜRÜLDÜ"

  IŞİD'le ilgili Eylül ayında Brüksel'de yapılan toplantıdan bu yana terör örgütüne karşı Suriye ve Irak'ta 2 bine yakın saldırı gerçekleştirildiğini belirten Kerry, "IŞİD'in üst düzey komutanlarının yüzde 50'si öldürüldü. Yüzlerce araç ve tank imha edildi. IŞİD'in kullandığı yaklaşık 200 petrol ve doğalgaz tesisi devre dışı bırakıldı. Avusturya, Malezya, Kosova ve diğer ülkelerdeki yabancı savaşçı ağları kırıldı. Almanya, Avustralya ve İngiltere'de yabancı savaşçılar yargılandı" diye konuştu.

  MÜCADELE ETTİKLERİNİ SÖYLEDİ

  Mısır ve Suudi Arabistan'ın önde gelen dini liderlerinin IŞİD'in İslamiyet'e doğrudan tehdit oluşturduğuna dair fetvalar yayınladığını hatırlatan Kerry, koalisyon ortaklarıyla IŞİD'in sosyal medyadaki varlığıyla da mücadele ettikleri bilgisini verdi.

  TÜRKİYE'Yİ MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU TEMSİL ETTİ

  Başkent Londra, İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond ile ABD'li mevkidaşı John Kerry'nin eş başkanlığında dün IŞİD ile mücadele toplantısına ev sahipliği yaptı. Toplantıda Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu temsil etti.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir