Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4116
0.06%
Dolar
17.9471
0.08%
Altın
1.039
-0.03%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
439.567
-0.30%
24ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 24 C

  John Kerry'den Rusya'ya karşı NATO'nun 5. maddesi uyarısı

  ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, NATO üyeleri için Ukrayna'daki olayların uyarı alarmı olduğunu belirtti.
  • 30.04.2014 - 07:33
  John Kerry'den Rusya'ya karşı NATO'nun 5. maddesi uyarısı

  John Kerry den Rusya ya karşı NATO nun 5. maddesi uyarısı #1

  Kerry, Washington'daki düşünce kuruluşlarından Atlantic Council'da "Bütün ve Özgür bir Avrupa'ya Doğru" başlıklı konuşma yaptı.

  Ukrayna'daki gelişmelerin, NATO'nun, müttefiklerin topraklarını savunma ve transatlantik güvenliği geliştirme yönündeki kuruluş rolünü üyelerine tekrar hatırlattığını belirten Kerry, "Ukrayna'daki olaylar bir uyarı alarmı oldu" dedi.

  Kerry, Avrupalı müttefiklerin, Rusya'yı Avrupa-Atlantik toplumuyla birleştirmek için 20 yıldan fazla süredir uğraş verdiğini ve Rusya'yı Dünya Ticaret Örgütü, NATO-Rusya Konseyi gibi organizasyonlara davet ettiklerini hatırlatarak, şunları kaydetti:

  "NATO TOPRAKLARININ HER KARIŞINI SAVUNACAĞIZ"

  "Rusya'nın Ukrayna'daki eylemleri bize şunu gösteriyor ki, (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin'in Rusyası, farklı kurallarla oynuyor ve Rusya, Kırım'ı işgali ve doğu Ukrayna'yı istikrarsızlaştırma yoluyla Doğu ve Orta Avrupa'nın güvenlik görünümünü değiştirme arayışında. Dolayısıyla, transatlantik müttefikliğimiz için bir dönüm noktasındayız ve yapılması gereken ne varsa yapmaya hazır olduğumuzdan ve müttefikliği korumak için ne gerekiyorsa sonuna kadar yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Gücümüz, birliğimizden geliyor, 65 yıldır bundan geliyor."

  "Birlikte, güç yoluyla müstakil sınırları değiştirmeye çalışanları geri püskürtmek zorundayız. Birlikte, NATO topraklarının dokunulamaz olduğunu Kremlin'e çok açık biçimde göstermeliyiz. (NATO topraklarının) her bir karışını savunacağız. NATO sözleşmesinin 5. maddesi bir anlam ifade etmeli ve müttefikliğimiz daha azını hak etmiyor".

  Uluslararası ilişkilerin normlarını teste tabi tutmaya çalışanlar için sonuçların olması gerektiğini belirten Kerry, ayrıca, Avrupa'nın bütün halinde ve özgür olması için Avrupa milletlerinin, enerjilerinin büyük çoğunluğu için Rusya'ya bağımlı olmamasını sağlamak gerektiğine de işaret etti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir