Petrol
99.39
0.16%
Euro
18.5342
0.01%
Dolar
17.9526
0.08%
Altın
1.031
-0.14%
Borsa
2868
1.37%
Bitcoin
432.558
0.79%
22ºC
İstanbul
Açık 22 C

  Kaddafi muhaliflerinin cesetlerini 27 yıl saklamış

  Öldürülen Libya lideri Muammer Kaddafi kendisine karşı ayaklanan muhaliflerin cesetlerini 27 yıl saklamış.
  • 28.10.2011 - 12:58
  Kaddafi muhaliflerinin cesetlerini 27 yıl saklamış

  Kaddafi muhaliflerinin cesetlerini 27 yıl saklamış #1

  Özgür Libya Kanalı yayınladığı bir haberle, öldürülen Libya Lideri Muammer Kaddafi’nin, muhaliflerinden bir kısmının cesetlerini 27 yıldır sakladığını ortaya koydu.

  Habere göre Zaviye Sokağı Hastanesi morgunda 1984 yılında Kaddafi’ye karşı devrim girişiminde bulunmaları neticesinde öldürülen şahısların cesetlerinin yer alıyor. Devrimciler ve hastanede çalışanlar cesetler arasından sadece Mahmut Haşim El-Hadiri’yi tanıyabildiler.

  CESETLERİN GÖMÜLMESİNİ REDDETMİŞ

  Kaddafi Rejimi’ne muhalefet eden El-Hadiri Libya’nın Kurtuluşu için Ulusal Cephe’ye katılmış, 8 Mayıs 1984 tarihinde Bab’ul Aziziye çatışmasında hayatını kaybetmişti. Kaddafi, onun ve yanındakilerin cesetlerinin gömülmesini reddetmiş ve hastanede morga koydurmuştu. İnsan hakları kuruluşları, Kaddafi’nin Libyalılara karşı birçok suç işlediğini, bu suçların en yenisinin de kendisine bağlı tugaylardan Libyalıları öldürmeyi reddedenleri öldürtmesi olduğunu vurguladı. Buna ek olarak devrimciler de Babu’l Aziziye girişinde öldürülüp yakılmış cesetler bulmuşlardı.

  DEVRİMCİLER TRABLUS'A GİRDİKTEN SONRA SİRTE'YE SIĞINDI

  Muammer Kaddafi’nin yakın koruması Mansur Daw, öldürülen Libya liderinin son günlerini meydan okuma arzusu ile kuruntular arasında geçirdiğini, korumasının sivillerin terk ettikleri evlerinden çaldığı makarna ve pirinçle yaşadığını açıklamıştı. Daw, Kaddafi’nin son dönemde Sirte şehrinde sürekli kaçarak zor ve çok sıkıntılı bir hayat yaşadığını ve sürekli ‘neden burada elektrik yok, neden burada su yok, diye sorduğunu dile getirmişti. Kaddafi’nin yerin altında tünellerde saklandığı söylentilerini reddeden iç güvenlik servisi birimi şefi Daw, Kaddafi’nin devrimciler Trablus’a girdikten sonra Sirte'ye sığındığını söyledi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir