Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
439.588
0.98%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C
  Kaddafi'nin ölümüne ilk tepkiler

  Kaddafi'nin ölümüne ilk tepkiler

  Kaddafi'nin öldürülmesini dünya böyle yorumladı...
  • 20.10.2011 - 19:40

  Kaddafi nin ölümüne ilk tepkiler #1

  Libya devrik lideri Muammer Kaddafi, doğum yeri Sirte'de bir çatışmada muhalifler tarafından öldürüldü. Kaddafi'nin öldürülmesine ilk tepkiler gelmeye başladı.

  BM: LİBYA İÇİN TARİHİ FIRSAT

  BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Kaddafi'nin ölümünün, Libya'da geçişin sağlanmasında tarihi bir fırsat olduğunu söyledi.

  AB: DESPOTLUK VE BASKI DÖNEMİ BİTTİ

  AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi'nin öldürülmesinin ardından, Libya'da "despotluk ve baskı döneminin sona ermesinden dolayı" duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

  İNGİLTERE: LİBYA'NIN GÜÇLÜ BİR GELECEK ŞANSI VAR

  İngiltere Başbakanı David Cameron, Muammer Kaddafi'nin öldürüldüğü haberinin ardından yaptığı açıklamada, Libya halkının güçlü ve demokratik bir gelecek kurma şansının daha fazla olduğunu söyledi. Cameron: "Ulusal Geçiş Konseyi'nin Yürütme Kurulu Başkanı Mahmud Cibril, Kaddafi'nin öldüğünü doğruladı. Bugün, Kaddafi'nin tüm kurbanlarını hatırlama ve anma günüdür. Lockerbie üzerinde PanAm uçağında ölenler, Libya'nın Londra Büyükelçiliği önünde vurularak öldürülen İngiliz polis Yvonne Fletcher'ı hatırlamalıyız. Ayrıca bu acımasız rejimin elinde ölen Libyalıları da hatırlamalıyız" dedi.

  FRANSA: ZORBALIK SONA ERDİ

  Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe, Libya'da "zorbalığın sona ermesini" memnuniyetle karşıladıklarını belirtti. Juppe, Fransa'nın Libya halkına yardım etmesinden gurur duyduğunu söyledi. Juppe, "Kaddafi'nin ölümünün ve Sirte'nin düşüşünün bildirilmesi, Libya halkı için çok zor bir dönemin kapandığı anlamına geliyor. Bu, 42 yıllık zorbalığın, Libya halkı için çok çileli bir askeri çatışmanın sonu" dedi.

  İTALYA: LİBYA HALKI ADINA BÜYÜK ZAFER

  İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini, Libya'nın devrik lideri Albay Muammer Kaddafi'nin öldürülmesini, ''trajik bir sonuç'' olduğunu ancak Libya halkının ileri gitmesi için ''büyük bir zafer'' olduğu şeklinde değerlendirdi.

  ALMANYA: LİBYA'DA YENİ BİR BAŞLANGIÇ

  Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin ölümüyle bu ülkede yeni bir başlangıcın yapılacağını ümit ettiğini söyledi. Westerwelle, Libya'daki insanların, yıllarca bir diktatörlük altında yaşadıktan sonra yeni bir demokratik başlangıç yapması gerektiğini dile getirdi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir