Euro
15.3171
0.49%
Dolar
13.5720
0.70%
Altın
799.6640
-0.18%
Borsa
1951
0.31%
Bitcoin
526.250
3.59%
-2ºC
İstanbul
Çok bulutlu -2 C

  Kaliforniya'da yangın

  ABD'nin Kaliforniya eyaletinde başlayan ve hızla yayılan orman yangınlarında en az 10 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.
  • AA
  • 09.10.2017 - 23:50
  Kaliforniya'da yangın

  Kaliforniya'nın kuzeyinde çıkan ve hızla yayılarak bin 500 ev ve iş yerinde tahribata, 20 binden fazla kişinin de bölgeden tahliye edilmesine neden olan orman yangınları devam ediyor.

  Kaliforniya da yangın #1

  Yangınlar nedeniyle üç yönetim bölgesinde acil durum ilan eden Kaliforniya Valisi Jerry Brown, 5 bölgede daha acil durum ilanına imza attı. Eyaletin 14 noktasında başlayan yangınlar nedeniyle acil durum ilan edilen yönetim bölgeleri Butte, Lake, Mendocino, Napa, Nevada, Orange, Sonoma ve Yuba olarak sıralandı.

  100 BİN DÖNÜM ALANDA ETKİLİ OLDU

  İtfaiye yetkililerinin açıklamasına göre yangınlar yaklaşık 100 bin dönüm alanda etkili oldu.

  Kaliforniya da yangın #2

  Kaliforniya Orman ve Yangın Koruma Müdürü Ken Pimlott, konuyla ilgili açıklamasında, Sonoma, Napa ve Mendocino yönetim bölgelerinde 10 kişinin öldüğünü, birçok kişinin yaralandığını ve bazılarının da kaybolduğunu ifade etti.

  YANGINLAR EYALETİN GÜNEYİNDE ETKİLİ OLUYOR

  Kaliforniya'nın güneyinde bulunan Orange yönetim bölgesi içindeki Anaheim kentinde de yangın çıktı. Anaheim'in doğusunda yer alan Anaheim Hills bölgesinde yükselen alevler birçok evin kül olmasına yol açtı. Bölgede yaşayanlar ise tahliye edildi.

  YANGINLARIN ÇIKIŞ NEDENİ BİLİNMİYOR

  Rüzgarın da etkisiyle hızla yayılarak can ve mal kayıplarına neden olan yangınların çıkış nedeni henüz bilinmiyor. Kaliforniya Ormancılık ve Yangın Koruma İdaresi, eyaletin kuzeyindeki 14 ayrı yangında toplam bin 500 ev ve iş yerinin tahrip olduğunu, tahliye edilen yerler arasında en az iki hastane ve çok sayıda yerleşim yerinin bulunduğunu açıklamıştı.

  Kaliforniya da yangın #3

  San Francisco'daki Ulusal Meteoroloji Dairesi de itfaiye ve diğer kurumların alarma geçmesini sağlayan kırsal alanda yangın çıkacağına ve büyük olasılıkla yayılabileceğine ilişkin "kırmızı bayrak uyarısı" yayınlamıştı.

  Daha önce yapılan açıklamada, Kaliforniya'nın kuzeyini tehdit eden alevlerin iki kişinin ölümüne, iki kişinin yaralanmasına yol açtığı duyurulmuştu.

  Kaliforniya'da yangın nedeniyle acil durum ilan edildi VİDEO


  Görüş Bildir