Dolar
6.8165
0.0704%
Euro
7.5525
0.0688%
Altın
1719.98
0.0872%
Borsa
105359.76
0.387%
G. Altın
376.672
0.0648%
Bitcoin
64367.9
0.4839%
13ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 13 C

  Kanada'da seçimi Liberal Parti kazandı

  Kanada'da Stephen Joseph Harper başkanlığında dokuz yıldır devam eden Muhafazakar Parti iktidarı sona erdi yerine Liberal Parti geçti.
  • Ajanslar
  • 20.10.2015 - 15:16

  Kanada'da seçimi Liberal Parti kazandı

  Kanada'da 77 gündür devam eden ve en uzun seçim kampanyası olarak ülke tarihine geçen propaganda döneminin ardından, seçmenler dün sandığa gitti.

  ÇEKİŞMELİ SEÇİM PROPAGANDASININ GALİBİ LİBERAL PARTİ OLDU

  2 Ağustos'tan kampanya döneminin bitimine 1 hafta kalaya kadar Muhafazakar Parti ile anamuhalefetteki Yeni Demokrat Parti arasında geçen çekişmeli seçim propagandası, son hafta Kanadalı siyaset analistlerinin bile anlayamadığı şekilde Liberal Parti lehine döndü.

  TEK BAŞINA İKTİDAR OLDU

  Gece geç saatlerde açıklanan resmi olmayan kesin sonuçlara göre, yüzde 40,4 oy alan Liberal Parti, 338 sandalyeli Kanada Federal Parlamentosu'nda 189 sandalye kazanarak tek başına iktidar oldu.

  Stephen Joseph Harper başkanlığındaki Muhafazakar Parti ise yüzde 32,2 oyla 103 milletvekilliği çıkardı ve Kanada'nın yeni anamuhalefet partisi oldu.

  Seçimleri kazanan Liberal Parti lideri Justin Trudeau ve eşi Sophie Gregoire

  ANAMUHALEFETEKİ PARTİ CİDDİ OY KAYBINA UĞRADI

  Resmi olmayan sonuçlara göre anamuhalefetteki Yeni Demokrat Parti, ciddi bir oy kaybına uğradı ve 103 milletvekiline sahipken, sandıktan ancak 35 milletvekili çıkarabildi. Quebec eyaletinin bağımsızlığını savunan Quebec Bloku ise parlamentoya 10 milletvekili sokabildi. Parlamentonun son sandalyesini ise Yeşil Parti Genel Başkanı Elizabeth May seçilerek doldurdu.

  GERÇEK DEĞİŞİM SLOGANI ANKETLERİ ALT ÜST ETTİ

  Kanada siyasetinin 43 yaşındaki genç lideri Justin Trudeau, ülkenin orta direği sayılan dar gelirliler üzerine kurduğu “Real Change” (Gerçek Değişim) sloganı ile, son hafta tüm anketleri alt üst etmeyi başardı.

  YENİ DEMOKRAT PARTİ  ŞOKE OLDU

  Liberal Parti'nin iki üniversite mezunu genç liderinin, babası Pierre Trudeau'nun 4 kez oturduğu başbakanlık koltuğuna oturacak olması, en çok Yeni Demokrat Parti taraftarları ve Lideri Tom Mulcair'i şoke etti.

  Kendisini ölüme götüren kansere rağmen 36 milletvekilli partisini, 2011 seçimlerinde 103 milletvekili ile Federal Parlamento'da anamuhalefet haline getiren Jack Layton'ın bayrağını devralan Tom Mulcair, Layton'ın Orange Revolution (Turuncu Devrim) bayrağını “burca” dikemedi.

  BAŞARISIZLIK NEDENİ

  Seçim kampanyasını, Stop Harper sloganı üzerine kuran Mulcair, Harper'ın başarısızlıklarını seçmene anlatmakta yetersiz kalınca güç kaybetti. Türkiye'ye sevgisi ve Türklere yakınlığı ile bilinen Mulcair'in, partisinde başlaması muhtemel iç muhalefete ne cevap vereceği ise şimdilik bilinmiyor.

  Gözler, seçimlerden önce, ikinci olması halinde siyaseti bırakacağını açıklayan Harper'a çevrildi.

  “İKİNCİ OLURSAM BIRAKIRIM” DEMİŞTİ

  Ekseriyeti Kanada toplumuna mülteci ya da göçmen olarak katılan topluluklarca, seçilmemesi için yoğun çaba harcanan Muhafazakar Parti lideri ve Başbakan Stephen Joseph Harper, kampanya döneminin ilk ayındaki anketleri önde götürmüştü. Anket analizlerinin de etkisiyle risk içeren açıklamalardan kaçınan Harper, ekim ayı başlarında netleşen ve “Harper'a verme de kime verirsen ver” kampanyasının da etkisiyle, ikinci olması halinde siyaseti bırakacağını açıklamıştı.

  Şimdi gözler, seçimlerden ikinci parti olarak çıkan Muhafazakar Parti'ye ve onun lideri Stephen Joseph Harper'a çevrilmiş durumda. Harper siyaseti bırakırsa, partisinin televizyon reklamlarında “acemi, cahil ve yetersiz” eleştirilerinde bulunduğu genç Trudeau'ya yenilen başbakan olarak tarihe geçecek.

  Görüş Bildir