Euro
10.0365
-0.32%
Dolar
8.4381
-0.21%
Altın
492.59
-0.93%
Borsa
1.393
0.09%
Bitcoin
348.221
0.15%
26ºC
İstanbul
Güneşli 26 C

  Kanadalı hokey kulübü başkanı için rekor organ bağışı

  Kanada'da organ bağışı konusunda alışılmışın dışında bir olay yaşandı.
  • AA
  • 17.05.2015 - 02:58
  Kanadalı hokey kulübü başkanı için rekor organ bağışı

  Eugene Melnyk

  Kanada’nın ünlü buz hokeyi takımlarından Ottawa Senators’ün sahibi Eugene Melnyk’in, yaşadığı karaciğer hastalığı nedeniyle nakil yapılması ihtiyacının ortaya çıkması üzerine, binlerce kişi bağışcı olabilmek için sıraya girdi.

  Ottawa Senators Klübü’nden yapılan yazılı açıklamada, klübün sahibi Eugene Melnyk’in sağlık durumu ile ilgili iki gün önce yapılan açıklamanın ardından, büyük bir bağışçı müracaatı yaşandığı duyuruldu. Açıklamada, "Ottawa’dan, hokey severlerden, Kanada, ABD ve hatta Avrupa’dan 2 binden fazla kişi, karaciğer bağışı için bilgilerini yolladı" denildi. Bağış teklifinde bulunan herkese teşekkür eden klüp, bunun inanılması güç bir dayanışma örneği olduğunu açıkladı.

  3 DONÖRDE DOKU UYUŞMASI

  Öte yandan Eugene Melynk’in doktoru Atul Humar, bağışçılardan 3 kişinin doku ve kan örneklerinin uygun olduğunu söyledi. Dr. Humar yaptığı açıklamada, "Nakil prosedürünün tamamlanması bir haftayı bulabilir. Eugene Melnyk’e karaciğer nakli operasyonu, önümüzdeki hafta sonuna doğru gerçekleşebilir. Normal şartlarda Melnyk’in durumu zaten acildi ve nakil için bir kaç haftası kalmıştı" dedi.

  KARACİĞER NAKLİ

  Karaciğer nakli ameliyatları, diğer organ nakillerinden farklı olarak karaciğeri iflas eden hastaya, donörün karaciğerinin yarısı yada daha küçük bir bölümü alınarak nakil yapılıyor. Kendisini yeniden yenileyip, tamamlayabilme özelliğine sahip organ, nakil yapılan hastada ve verici donörde kendini bir süre sonra yeniden tamamlayarak eski haline geliyor. Ancak yine de yapılan nakil sonrası hasta hayatını kaybetme riski taşıyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir