Euro
10.1591
-0.04%
Dolar
8.3868
-0.09%
Altın
506.42
-0.07%
Borsa
1.461
0.29%
Bitcoin
326.664
7.95%
19ºC
İstanbul
Çok bulutlu 19 C

  Kanadalı Müslümanlar: İslamofobi'ye karşı ulusal zirve yapılsın

  İslamofobi ve ırkçılığa karşı harekete geçilmesi gerektiği belirtilerek, ulusal zirve çağrısında bulunuldu.
  • AA
  • 10.06.2021 - 11:12
  • Güncelleme : 10.06.2021 - 11:46
  Kanadalı Müslümanlar: İslamofobi'ye karşı ulusal zirve yapılsın

  Kanada'nın London kentinde, 6 Haziran gecesi kaldırımda yürüyen 5 kişilik bir Müslüman aileye araçla düzenlenen terör saldırısında 4 kişi hayatını kaybetmişti.

  Kanada Müslümanları Ulusal Konseyi (NCCM), ülkede giderek yükselen İslamofobi'ye karşı acil tedbirlerin hayata geçirilmesini istedi.

  NCCM Toplum Etkinlikleri Direktörü Omar Kamisa, yaşanan son saldırının sabırları tükettiğini söyledi.

  "ŞİMDİ HAREKETE GEÇİLMELİ"

  Son saldırı ile şoke olduklarını söyleyen Kamisa, şöyle konuştu:

  "Bu acıyı daha fazla taşıyacak gücümüz kalmadı. Bu acının her gün hayatımızı altüst etmesine artık izin veremeyiz. Artık İslamofobi, ayrımcılık ve ırkçılığa karşı bir an önce harekete geçmemiz gerekiyor. Yarın değil, gelecek hafta veya yıl değil, bugün, hemen ve şimdi harekete geçilmeli. Çocuklarımız için, ailemiz için geleceğimiz için bunu bir an önce yapmalıyız."

  Kanadalı Müslümanlar: İslamofobi ye karşı ulusal zirve yapılsın #1

  ULUSAL ZİRVE ÇAĞRISI

  Son saldırının "Müslüman aileye karşı aktif bir terör saldırısı" olduğunun altını çizen NCCM Direktörü, şunları kaydetti:

  "En tepeden en aşağı, her dinden ve her kesimden toplum liderleri ve önderlerine, İslamofobik şiddet, terör ve ayrımcılık konusunda ulusal bir zirveyi derhal toplama çağrısında bulunuyoruz. Bunu birlikte konuşup ortaklaşa hangi önlemleri hayata geçireceğimizi belirlememiz lazım."

  Kanadalı Müslümanlar: İslamofobi ye karşı ulusal zirve yapılsın #2

  "DERİNDEN SARSTI"

  London Camisi İmamı Aarij Anwer, İslamofobik bir saldırının ilk kez tüm yetkililerce "terör saldırısı" olarak tanımlandığını hatırlatarak, "Saldırı kalplerimizi ve topluluğumuzu derinden sarstı. Hiçbir insan, bu şekilde ölmeyi hak etmiyor." diye konuştu.

  London Belediye Başkanı Ed Holder da böylesi bir saldırının kentte ilk kez olduğunu söyledi.

  Holder, "Ancak anma töreninde bu kadar farklı görüşten bu kadar çok insanın bir araya gelmesi de London’da ilk kez oldu. Birlikte saygı ve hoşgörü içinde yaşamayı başarmamız lazım." dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir