Euro
10.136
-0.04%
Dolar
8.6478
0.01%
Altın
486.06
-0.4%
Borsa
1.419
0%
Bitcoin
397.349
-4.20%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C

  Karadağ'da Başbakan'a donlu protesto

  Devletin parası ile iç çamaşırı aldığını iddia etikleri Başbakan'a hükümet binası önünde donlu protesto...
  • 18.04.2012 - 22:01
  Karadağ'da Başbakan'a donlu protesto

  Karadağ da Başbakan a donlu protesto #1

  Karadağ'ın başkenti Podgorica'da bir sivil toplum örgütünün üyeleri, "devlet parasıyla iç çamaşır satın aldığını" iddia ettikleri Başbakan İgor Lukşiç'i, hükümet binası önüne çamaşır asarak protesto etti.

  Podgorica'daki Karadağ Hükümeti Binası önünde, "Sivil Toplumun Girişimi Ağı" (MANS) adlı sivil toplum örgütünün üyeleri bir araya geldi. Protestocu grup, Başbakan İgor Lukşiç'in Estonya'ya yaptığı ziyaret sırasında, "kendisine devlet parasıyla don satın aldığını" iddia ederek, hükümet binası önüne çamaşır ipi bağladı. Çamaşır ipine, hükümette yer alan bakanların isimlerinin yazıldığı beyaz iç çamaşırı asan eylemciler, devlet parasının bu tür işler için harcanmamasını istedi.

  İLGİNÇ PROTESTO

  Eylemcilerin temsilcisi Dejan Milovac, gazetecilere yaptığı açıklamada, nisan ayında hükümetin eleştirilmesine yönelik protestoları yoğunlaştıracaklarını kaydetti.

  Bazı bakanların isimlerinin birden çok çamaşırda yazıldığını ifade ederek, bunun sebebinin ise söz konusu bakanların aynı anda birçok iş yapması olduğunu belirten Milovac, "Bu yüzden günlük çamaşırlarını daha sıkça değiştirmeleri gerek" dedi.

  Karadağ hükümetinin kamu kaynaklarını "sorumsuz bir şekilde" kullandığını iddia eden Milovac, ülkedeki vergi ve diğer ödeneklerin ise yüksek olduğunu savundu.

  Protesto sonunda eylemciler, "Başbakan İgor Lukşiç'in isminin yazdığı iç çamaşırı" hükümet binasına götürerek, buradaki güvenlik görevlilerine teslim etti. Eylemciler, protesto ettikleri diğer bakanları ise "kendi çamaşırlarını asıldığı telden toplama" çağrısında bulunarak, dağıldı.

  Bu arada, protestocuların eylemi sırasında çevrede güvenlik önlemi alan polis, eylemcilere hükümet binasının önüne çamaşır ipi bağlamaları ve beyaz çamaşır asmaları sırasında herhangi bir müdahalede bulunmadı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir