Dolar
6.8203
0.1262%
Euro
7.566
0.2477%
Altın
1729.32
0.6307%
Borsa
105520.47
0.1525%
G. Altın
379.237
0.7462%
Bitcoin
64237.86
0.2809%
17ºC
İstanbul
Güneşli 17 C

  Karadavi'den Mursi'nin idam kararına sert tepki

  Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Karadavi, Mursi'ye verilen idam kararıyla ilgili, "Bu idam kararlarının hiçbir kıymeti yok" dedi.
  • AA
  • 17.05.2015 - 08:47

  Karadavi'den Mursi'nin idam kararına sert tepki

  1

  Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve diğer darbe karşıtları hakkında verilen idam kararı, ülkedeki farklı kesimler arasında "hükümsüz" olarak nitelendirildi.

  Darbe karşıtları, mahkemece verilen kararların adil olmadığını belirtirken, darbe yönetimi yanlılarıysa "kararın yüreklerine su serptiğini" savundu.

  "DEVRİMİMİZİ TAMAMLAYACAĞIZ"

  Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Sözcüsü Muhammed Muntasar, Mursi hakkında verilen karara ilişkin, "Bu karar, ilk demokrasi tecrübesi hayali ve 25 Ocak devriminin son kazanımının idamıdır. Devrimimizi tamamlayacağız" dedi.

  İdam kararına ilişkin dosyası müftülüğe sevk edilenler arasında yer alan Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi, "Bu idam kararlarının hiçbir kıymeti yok. Uygulanması da mümkün değil" şeklinde konuştu.

  Kendisine şiddete teşvik suçlaması yöneltilmesinden şaşkınlık duyduğunu kaydeden Karadavi, "İnsanların, zalime ve batıla karşı harekete geçme, devrim yapma hakkı vardır" görüşünü bildirdi.

  GÖSTERMELİK YARGILARI KINIYORUM

  Gıyabi yargılandığı davada hakkında idam kararı verilenler arasında bulunan Amerikan Üniversitesi Öğretim Üyesi İmad Şahin de tüm suçlamaları reddettiğini, idam kararını kabul etmediğini söyledi.

  Şahin, "Temmuz 2013'ten beri ülkeyi kasıp kavuran göstermelik yargılamaları da kınıyorum" ifadelerini kullandı.

  Merkezi Cenevre'de bulunan El-Kerame Uluslararası Hukuk Merkezi Mısır Sorumlusu Ahmed Muferreh, idam kararının yargının meşruiyetine darbe indirdiğini dile getirdi.

  BU MAHKEME CUMHURBAŞKANINI YARGILAMA YETKİSİNDE DEĞİL

  Mahkemenin tutuklulara adil davranmadığını belirten Muferreh, "Mahkeme, sanıklar hakkında ön yargıya sahip, cezai uygulamalar ve tutukluların cam kafesteki durumlarına ilişkin hiçbir hakka riayet etmiyor. Ayrıca bu mahkeme, ülkenin cumhurbaşkanını yargılama yetkisine sahip değil" dedi.

  İdam kararı verilenlerden İhvan Rehberlik Konseyi Yardımcısı Hayrat Şatır'ın kızı Aişe de "Babam, Cumhurbaşkanı Mursi, diğer devrimci ve siyasetçilerin idam kararı dosyasının müftülüğe sevk edilmesi, ülkede adalete suikast ve faşizmi ifade ediyor" değerlendirmesinde bulundu.

  Aişe, "Aile olarak bu yargılamaları tanımıyoruz. Devrimcilerin tamamı ülke için özgürlük, onur ve adalet istemeye devam edecek" şeklinde konuştu.

  Muhammed Mursi idama mahkum edildi

  Görüş Bildir