Petrol
114.35
2.91%
Euro
17.579
0.63%
Dolar
16.342
-0.14%
Altın
972.16
-0.27%
Borsa
2451
0.00%
Bitcoin
488.749
-0.16%
23ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 23 C
  Karadeniz'de NATO gemisine Rus tacizi

  Karadeniz'de NATO gemisine Rus tacizi

  Kanada, Karadeniz’de NATO görevi kapsamında görev yapan Kraliyet Deniz Kuvvetlerine bağlı HMCS Toronto savaş gemisinin, Rus savaş uçaklarınca taciz edildiğini açıkladı.
  • 09.09.2014 - 07:35

  HMCS Toronto

  Ukrayna-Rusya gerginliğini artıracak karar geçtiğimiz günlerde NATO zirvesinden çıktı. Buna göre NATO birlikleri Ukrayna'da ve Karadeniz'de iki büyük tatbikat gerçekleştirecek. Şimdi NATO müttefiki ülkelerin gemileri Karadeniz'e giriş yapmaya başladı. Fakat tatbikat henüz başlamadan gerginlik zirve yaptı. Rusya'nın savaş uçakları NATO gemilerini izliyor.

  "RUSYA HAVA KUVVETLERİ'NDEN TACİZ UÇUŞLARI"

  Kanada Savunma Bakanı Rob Nicholson yaptığı yazılı açıklamada, Rusya Hava Kuvvetlerine bağlı iki savaş uçağının Karadeniz’de NATO’nun güven artırıcı misyonu kapsamında görev yapan HMCS Toronto’nun etrafında taciz uçuşları yaptığını bildirdi.

  "PROVOKATİF BİR HAREKET"

  Rus savaş uçaklarının, HMCS Toronto gemisine ya da personeline bir zarar vermediğini kaydeden Nicholson, "Rusya’nın yaptığı, gereksiz, sorumsuz, provokatif ve gerginliği tırmandırıcı bir harekettir" ifadesini kullandı.

  "RUSYA'NIN SALDIRGANLIĞINA EN BÜYÜK KANIT"

  Kanada ve müttefiklerinin Karadeniz’de, güvenliğin artırılmasına yönelik NATO misyonu kapsamında yer aldıklarını hatırlatan Bakan Rob Nicholson, NATO ve müttefiklerin varlıklarının, Rusya’nın saldırganlığına en büyük mesaj olduğunu kaydetti.

  NATO tarafından düzenlenen ve 27 Eylül’e kadar sürecek Reasürans Tatbikatı’na katılan 250 mürettebatlı HMCS Toronto savaş gemisi, 6 Eylül’de İstanbul Boğazı’ndan geçerek Karadeniz’e açılmıştı.

  The Economist'in kapağı NATO'ya damga vurduKaradeniz de NATO gemisine Rus tacizi #2


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir