Euro
9.3516
-0.39%
Dolar
7.8137
-0.74%
Altın
449.33
-1.9%
Borsa
1.329
-1.02%
Bitcoin
139.405
4.42%
11ºC
İstanbul
Puslu güneşli 11 C

  Katalonya hükümeti bağımsızlık yolunda

  Katalonya özerk bölgesinde yeni hükümet bağımsızlık referandumu şartıyla kuruldu.
  • 18.12.2012 - 22:09
  Katalonya hükümeti bağımsızlık yolunda

  Katalonya hükümeti bağımsızlık yolunda #1

  İspanya'nın doğusundaki Katalonya özerk yönetiminde 25 Kasım'da yapılan erken seçimlerin ardından yeni hükümet, ''bağımsızlık referandumu şartıyla'' kuruldu.

  Önceki yasama dönemine oranla 12 milletvekili kaybetmesine rağmen 135 sandalyeli Katalan Parlamentosunda 50 milletvekili çıkaran Yönelim ve Birlik (CİU) koalisyonu, bir haftadır yürüttüğü müzakereler sonrasında Katalonya'da mevcut durumda 21 milletvekiline sahip olan Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC) partisiyle anlaştı.

  Bağımsızlık için referandum talebiyle ortaya çıkan ancak seçimlerde aldığı başarısızlıktan sonra geri adım atması beklenen CİU lideri Artur Mas, azınlık hükümeti kurabilmek için bu zamana kadar hep bağımsızlık yanlısı bir politika izleyen ERC ile anlaşmak zorunda kaldı. İspanyol medyasında yer alan haberlerde, CİU lideri Artur Mas ve ERC lideri Oriol Jungueras arasında bugün yapılan görüşme sonrasında ERC, CİU'ya ''dışarıdan destek garantisi'' verirken, bunun için 2014 yılında Katalonya'nın bağımsızlığı için halk oylaması yapılmasını şart koydu. Bu halk oylamasıyla ilgili 2014 tarihinin ise ancak her iki siyasi partinin karşılıklı anlaşması halinde başka bir tarihe ertelenebileceği öne sürüldü.

  CİU ve ERC'nin anlaşması sonrasında Katalan Parlamentosunun yeni Başkanı Nuria de Gispert, parlamentodaki tüm siyasi partilerin sözcülerini toplantıya çağırdı.

  Katalonya özerk yönetiminde normal şartlarda gelecek 4 yıl iktidarda kalacak CİU'nun azınlık hükümetinin cuma gününe kadar parlamentodan güvenoyu alması ve Artur Mas'ın yeniden Katalonya başkanı (Presidente Generalitat) seçilmesi bekleniyor.

  Ekonomik krizden dolayı ilk icraatı yeni kemer sıkma politikaları olacak CİU'ya, kesintilerin Katalanların sosyal yaşamını çok fazla etkilememesi koşuluyla ERC de destek verecek.

  Bu arada Katalonya'da olası bir bağımsızlık yanlısı referanduma karşı net bir tavır takınan İspanya merkezi hükümeti, böyle bir karar alınması halinde bunu engelleyeceğini ve Anayasa Mahkemesi'ne itiraz edeceğini daha önceden açıklamıştı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir