Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
323.197
-1.94%
24ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 24 C
  Katolik dünyası nasıl bir Papa istiyor

  Katolik dünyası nasıl bir Papa istiyor

  Kardinaller, Papalık seçim tarihini belirlemek üzere toplandı. Peki nasıl bir lider istiyorlar..
  • 05.03.2013 - 04:41

  Katolik dünyası nasıl bir Papa istiyor #1

  ENSONHABER.com/DETAY HABER Katoliklerin yeni Papa'sını seçmek için Vatikan'da bir araya gelen 115 kardinal, toplatılarına ayinlerle başladı. Bir hafta sürecek görüşmelerde, kardinaller arasından Papa adayları belirlenecek, Katolik kilisesinin geleceği tartışılacak.

  Vatikan yeni Papa'yı seçiyor

  KARDİNALLER SİSTİN ŞAPELİNE KAPANDI

  Kardinaller gelecek hafta da yaklaşık bir buçuk milyar Katoliğe önderlik edecek yeni Papa'yı seçmek için 'Sistin' şapeline kapanacak. Dünyayla tüm bağlarını koparacak olan kardinaller, yeni Papa'yı Paskalya başlamadan, yani mart ayı sonuna kadar seçecek.

  "DÜNYA GÜNDEMİYLE İLGİLİ" BİR PAPA

  Papa'nın seçildiği müjdesi ise bacadan çıkacak beyaz dumanla duyurulacak. Kardinaller net cümleler kurmasa da nasıl bir papa istediklerinin ipuçlarını veriyor. Çoğu kardinal, dünya meseleleriyle yakından ilgili bir Papa'nın Vatikan'ı daha etkinleştireceğini savunuyor.

  PAPA'LIĞIN EN GÜÇLÜ ADAYLARI

  Yeni Papa'nın güçlü bir karakteri olması ve zorluklarla mücadele etmesi de isteniyor. Papa'yı kapalı kapılar ardında seçecek kardinaller, yeni liderlerinin özellikle Avrupa dışından olması gerektiğine inanıyor. Papa'lık yarışında önde gelen adayların Gana, Arjantin, Brezilya ve İtalya'dan kardinaller olduğu belirtiliyor.

  VATİKAN YENİ BİR URBAN-İNNOCENTUS MU İSTİYOR

  Papa seçimi için toplanan kardinallerin "güçlü ve dünya gündemiyle yakından ilgilenen" bir lider arayışında olmaları, akıllara Haçlı Seferleri'nin başlatan 2. Urban ve 10. İnnocentus geliyor.

  PAPA 2. URBAN KİMDİR

  27 kasım 1095 tarihinde Fransa'nın Clermont şehrinde düzenlenen bir konsil sırasında din adamlarından ve halktan oluşan büyük bir kalabalığa karşı Haçlı fikrini ateşlemek üzere bir konuşma yapıyor:

  "Çok sevgili kardeşlerim!
  Şark'taki kardeşlerimize çokça söz verdiğimiz ve şu anda çok acil olan yardımı vermemiz artık kaçınılmazdır. Türkler ve Araplar onlara saldırdı. Akdeniz'in Aziz Circis'in kolu tabir edilen yere (İstanbul) kadar ilerlemiş durumdalar. Hristiyanların topraklarında ilerleyerek onları yedi yerde mağlup ettiler. Onların çoğunu katlettiler ve esir aldılar. Kiliseleri ve mülklerini yerle bir ettiler. Eğer siz şu anda yardım etmezseniz, Tanrı'nın Şark'taki sadık hizmetkârları bu saldırılara daha fazla dayanamayacak.

  "BU YOLDA ÖLENLERİN GÜNAHLARI AFFEDİLECEK"

  O yüzden sizden rica ediyor ve uyarıyorum; ben değil, Tanrı, Mesih'in savunucuları olarak sizden rica ediyor ve sizi uyarıyor: Zenginler ve fakirler, acele edin ve bu kötü mahlukları kardeşlerinizin topraklarından atın. Mesih'e tapanlara acilen yardım ulaştırın... Eğer oraya gidenler, yolda, karada, denizde veya kafirlere karşı savaşta hayatını kaybederse, o saatte bütün günahlarının af affolunacağının teminatını Tanrı'nın bana verdiği yetkiyle veriyorum."

  Not: Haçlı Seferleri başta Ortadoğu olmak üzere Ortodoks Bizans'a ölüm ve yağma getirmiştir. Selahaddin Eyyubi, Haçlı zihniyetinin elinde acı çeken Kudüs'ü geri alarak üç dinin yeniden barış içinde yaşamasını sağlamıştır.

  PAPA ONUNCU İNNOCENTUS KİMDİR

  Papa Onuncu Innocentus'un tarihimizde önemli bir yeri vardır. Avrupa'daki Türk ve Müslüman varlığını ortadan kaldırmaya kararlı olan İnnocentus, yoğun çabaları sonucu Venedik'i Osmanlı'ya karşı savaşa sürmüştür.

  Bugün Roma'daki Campidoglio Tepesi'nde bulunan meşhur Papa heykeli, sanılanın aksine "kilisede hadımcılığı başlatan" Papa V. Sixtus değil, Onuncu İnnocentus'a aittir. 


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir