Petrol
86.13
-1.20%
Euro
18.1203
-0.20%
Dolar
18.5198
0.08%
Altın
995.36
0.75%
Borsa
318
0.00%
Bitcoin
366.830
2.14%
27ºC
İstanbul
Güneşli 27 C

  Katolik Kilisesi eşcinsellik konusunda uzlaşamadı

  Papa Francis tarafından desteklenen, eşcinsellere bakışta yenilikler içeren ilgili maddeler kabul edilmedi.
  • 20.10.2014 - 00:32
  Katolik Kilisesi eşcinsellik konusunda uzlaşamadı

  Katolik Kilisesi eşcinsellik konusunda uzlaşamadı #1

  Katolik Kilisesi'nin evlilik, boşanma, kürtaj ve eşcinsel birliktelikleri gibi ailevi konulardaki öğretilerini gözden geçirmek için toplanan Sinod (Kilise Meclisi) nihai değerlendirme raporunu oyladı.

  "EŞCİNSELLERE AYRIMCILIK YAPILMAMALI"

  Oylamada, Papa Francis tarafından desteklenen, eşcinsellere bakışta yenilikler içeren ilgili maddeler kabul edilmedi. Katolik eşcinsel hakları örgütleri sonuçlarla ilgili 'hayal kırıklığına uğradıklarını' açıkladı. Raporun kabul edilmesi için Sinod üyelerinin üçte ikisinin evet oyu vermesi gerekiyordu.

  Kabul edilen sonuç raporunda eşcinsel hakları ile ilgili sadece, 'eşcinsellere yönelik ayrımcılıktan kaçınılmalıdır' ifadesi yer alıyor.

  "EŞCİNSELLİĞİN TARTIŞILMASI DAHİ BAŞARI"

  Dünyanın dört yanından meclis üyesi 200'den fazla rahip iki hafta boyunca Vatikan'da aile hayatıyla ilgili tartışmalı konuları ele aldı.

  BBC'ye konuşan İngiltere'deki Katolik dergi The Tablet'dan Christopher Lamb ise konunun Rahipler Meclisi'nden tartışılmasının dahi çok büyük bir başarı olduğunu söyledi. Sinod 5 Ekim'de toplanmıştı.

  Din adamları ve cemaat arasında yapılan anket, Katoliklerin büyük kısmının ailevi konulardaki Kilise politikalarına karşı çıktığını ortaya koymuştu.

  Bunun üzerine Papa, Kilise'nin öğretilerinin cemaatin yaşam biçimi ve beklentileriyle uyumlu olup olmadığını görüşmek üzere olağanüstü Sinod toplantısı yapılmasını istemişti.

  Sinod bir yıl sonra yeniden toplanarak sonuçları gözden geçirecek ve Papa'ya resmi tavsiyelerini sunacak.


  Görüş Bildir