Kenya'daki katliamda 'Beyaz dul' şüphesi

Kenya'daki katliamda 'Beyaz dul' şüphesi

Kenya'da El Şebab militanlarının bir alışveriş merkezinde en az 68 kişiyi öldürdükleri katliamda “Beyaz Dul” olarak anılan İngiliz El Kaideci Samantha Lewthwaite'in rol oynadığı iddia edildi. 29 yaşındaki Lewthwaite, ilk eşi Jermaine Lindsay, 2005'te Londra'da intihar eylemi düzenledikten sonra Kenya'ya kaçmıştı. Kadının uzun süredir örgütün propaganda çalışmalarında üst düzey rol oynadığı biliniyordu.

KADIN MİLİYAN SİYAHİ
İngiliz güvenlik uzmanları Lewthwaite'in örgütteki gücünün arttığını düşündüklerini ve genç kadının bu eylemde de söz sahibi olduğuna inandıklarını söyledi. Ancak Beyaz Dul'un saldırıya bizzat katılmadığı sanılıyor. Görgü tanığı bir güvenlik görevlisi dört erkek ve bir kadın saldırgan için “Biri Somaliliydi. Diğerleri siyahiydi” dedi.

MÜSLÜMANLIK SINAVINI GEÇEMEYEN VURULDU

Militanlar Müslüman olanların dışarı çıkmasına izin verdi. Müslüman olmayanlar ya kurşuna dizildi veya rehin alındı. Görgü tanıkları militanların, AVM'dekilere İslam'la ilgili sorular sorduklarını, onlardan ezbere dua okumalarını istediklerini anlattı. Hz. Muhammed'in annesinin ismini sorulunca “Âmine” yanıtı veremeyenler kurşun yağmuruna tutuldu

Fotoğrafları görmek için tıklayınız