Kerry: Esad kimyasal silahları devrederse müdahal etmeyiz

Kerry: Esad kimyasal silahları devrederse müdahal etmeyiz

John Kerry, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın gelecek hafta içinde tüm kimyasal silahlarını uluslararası topluma devrederek, askeri müdahaleyi durdurabileceğini söyledi.

Kerry'nin açıklaması, Suriye'nin kimyasal silahlarını Rusya'nın Tartus'taki üssüne taşıması teklifiyle ilgili haberi akıllara getirdi. İsrail ve Arap basını, Suriye'nin, Scud füzelerini ve kimyasal silahlarını Rus üssüne teslim edeceğini ve ülkede öne alınacak devlet başkanlığı seçimlerinde Beşar Esad'ın aday olmayacağını yazmıştı.

ESAD'IN BOMBALADIĞINI BİLİYORUZ

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, İngiliz mevkidaşı William Hague ile ortak basın toplantısında Esad'a yönelik suçlamalarını da sürdürdü. Kerry, "Biz Esad rejiminin kimyasal silah saldırısı emrini verdiğini biliyoruz. Bölgeye askerlerini gönderdiğini biliyoruz. Roketlerin nereden atıldığını biliyoruz. Atılan roketlerin hepsinin rejimin kontrolündeki yerlerden, muhaliflerin kontrolündeki bölgelere atıldığını biliyoruz. BM denetçilerinin girişi engellendi. Ve dört gün boyunca Esad o bölgeleri bombaladı. Suriye ve İran da kimyasal saldırı düzenlendiğini kabul ediyor" diye konuştu.

İNSANLAR SAVAŞ İSTEMİYOR

Kerry, Suriye'deki savaşa karşı düzenlenen protesto gösterilerini de anladığı ifade ederek, "Londra'daki gösterileri takdir ediyorum. ABD'de de benzer gösteriler var. Çünkü insanlar savaş istemiyorlar. Ancak (Suriye'de) insanlığa karşı işlenen bu suça karşı da bir araya gelmek lazım" ifadelerini kullandı.

Ülkesinin parlamentosunun savaş kararı almadığı İngiliz bakan Hague ise Suriyeli muhaliflere askeri olmayan desteklerinin süreceğini kaydetti. Hague, "Diplomatik çabaların hızlanmasını sağlayacağız. ABD ile birlikte Suriye'ye insani yardımların artırılmasını sağlayacağız" dedi.