Euro
9.7069
-0.1%
Dolar
8.1192
-0.37%
Altın
456.08
0.45%
Borsa
1.378
0.18%
Bitcoin
507.247
3.08%
12ºC
İstanbul
Sağanak yağış 12 C

  John Kerry ile Kübalı mevkidaşı arasında üst düzey görüşme

  John Kerry, Panama'da Kübalı mevkidaşı Rodrigez ile görüştü. Görüşme, iki ülke arasında 50 yılı aşkın süredir en üst düzey temas oldu.
  • AA
  • 10.04.2015 - 16:02
  John Kerry ile Kübalı mevkidaşı arasında üst düzey görüşme

  john

  ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, orta Amerika ülkelerinden Panama'da Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodrigez ile biraraya geldi.

  EN ÜST DÜZEY TEMAS

  Amerika Zirvesi'ne katılmak için Panama'da bulunan iki bakan arasındaki görüşme, basına kapalı olarak yaklaşık iki saat sürdü. Görüşme, Aralık 2014'te ikili ilişkilerini normalleştirilme kararı alan ABD ile Küba arasında 50 yılı aşkın süredir gerçekleşen en üst düzey temas niteliğini taşıyor.

  TOPLANTI OLUMLU GEÇTİ

  ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, yaptığı açıklamada, toplantının olumlu geçtiğini belirtti. Açıklamada, "Bakan Kerry ve Küba Dışişleri Bakanı Rodrigez, bu akşam uzun ve çok yapıcı bir görüşme yaptı. (İlişkilerin normalleştirilmesinde) İlerleme sağlandığına işaret eden iki bakan, henüz çözülmemiş sorunları çözüme kavuşturmak için çalışmaya devam etme konusunda mutabık kaldı" ifadesi kullanıldı.

  OBAMA VE CASTRO DA ZİRVEYE KATILACAK

  ABD Başkanı Barack Obama ile Küba Devlet Başkanı Raul Castro da Panama’daki zirveye katılacak. Obama ile Castro’nun, zirve sırasında en azından el sıkışabileceği belirtilirken iki liderin, görüşme yapıp yapmayacağı merak ediliyor.

  ABD-KÜBA İLİŞKİSİ

  ABD ve Küba arasındaki ilişkiler, 1959'da Fidel Castro'nun Washington'ın destek verdiği Fulgencio Batista rejimini devirerek iktidara gelmesinin ardından bozulmaya başlamıştı. ABD'nin Küba'ya ticari ambargo uygulama kararı alması üzerine iki ülke ilişkileri, 1961'de kesilmişti. ABD, Obama yönetiminin aralık ayı sonunda açıkladığı Küba ile ilişkilerin normalleşmesi sürecinde ilk adımı atarak bazı seyahat ve mali alanlardaki yaptırımları gevşetmişti.

  İki ülke arasında ekonomik ve diplomatik ilişkilerin normalleştirilmesi sürecinde en büyük zorluklarından birinin, Küba’nın "terörü destekleyen ülkeler" listesinden çıkarılması olduğu ifade ediliyor. Küba, 1982 yılından bu yana ABD’nin terörizme destek veren ülkeler listesinde yer alıyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir