Petrol
99.82
0.22%
Euro
18.5168
-0.09%
Dolar
17.9607
0.13%
Altın
1.032
-0.04%
Borsa
2868
-0.01%
Bitcoin
433.779
-1.50%
20ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 20 C

  Kıbrıs Rum Kesimi'nden imdat çağrısı

  Rum yetkili: İflasın eşiğindeyiz, Yunanistan gibi olmak istemiyoruz.
  • 11.12.2011 - 18:11
  Kıbrıs Rum Kesimi'nden imdat çağrısı

  Kıbrıs Rum Kesimi nden imdat çağrısı #1

  Kıbrıs Rum Meclisi'nde yer alan partilerden DİKO'nun Başkan Yardımcısı ve Rum Meclisi Ekonomi Komitesi Başkanı Nikolas Papadopulos, iflasın eşiğinde olduklarını, Rusya'dan bekledikleri 2 buçuk milyar Euro tutarındaki krediyi erken zamanda almamaları halinde devlet memurlarının ve emeklilerin 13'üncü maaşlarını ödeyecek paraları olmayacağını söyledi.

  BANKALAR SORUMLU TUTULDU

  Politis gazetesinin ekonomi ekine verdiği söyleşide, "Ek kesintiler olmaması halinde devlet memurlarının işine son verilmesinin kaçınılmaz olabileceğini" de dile getiren Papadopulos, Yunan tahvillerine maruz kalmalarından ise Rum bankalarını sorumlu tuttu.

  Ekonominin durumuyla ilgili en büyük sorumluluğun Rum hükümetinde olduğunu kaydeden Papadopulos, bir önceki ekonomi bakanı gibi şimdiki ekonomi bakanının da Rum bankalarına Rum tahvillerini satın almaları konusunda baskı yapmakta olduğunun farkında olduklarını söyledi. Papadopulos devamla, Rum tahvillerinin en azından son aylarda; Yunan tahvillerinin bir yıl önce olduğundan daha da kötü durumda olduklarını kaydetti. Rum devleti iflas ettiğinde, bunun bedelini herkesin ödeyeceğine işaret eden Papadopulos, harcamalarda kısıntıya gidilmesi gerektiğini ifade etti. Güney Kıbrıs'ın, Yunanistan gibi olmasını istemediğini belirten Papadopulos, hoşlarına gitse de gitmese de devletin harcamalarından kısmaları gerektiğini yineledi.

  SOSYAL YARDIMLAR YÜZDE 40 ARTTI

  Eski Rum ekonomi bakanının bilinçli olarak meclisi kandırdığını ve kendilerine yanlış bilgiler verdiğini ifade eden Papadopulos, şimdiki Rum ekonomi bakanının, kamu borcunun 2012 yılında eski Rum ekonomi bakanının söylediği gibi yüzde 60 değil; yüzde 67 olacağı konusunda kendilerini bilgilendirdiğini kaydetti. Aradaki yüzde 7'lik farkın, 800 milyon Euro gibi büyük bir rakama tekabül ettiğini belirten Papadopulos, diğer bir taraftan ise, sosyal yardımların yüzde 40 oranında arttığını dile getirdi.

  Papadopulos devamla, bugün iflasın eşiğinde olmalarının en temel sebeplerinden birinin; sosyal yardımlardaki bu çarpıcı artışlar olduğuna dikkati çekti. Harcamalara balta vurulmadığı takdirde, Güney Kıbrıs'ın AB destek mekanizması "rayları üzerinde bulunacağı" uyarısı yapan Papadopulos, DİKO'nun ülkenin söz konusu mekanizmadan kaçınması için elinden geleni yapacağını sözlerine ekledi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir