Euro
9.5547
0.4%
Dolar
7.8775
0.2%
Altın
466.15
0.87%
Borsa
1.322
-0.26%
Bitcoin
150.998
0.48%
11ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 11 C

  Kıbrıs Rum yönetimi iflasını ilan etti

  Dimitris Hristofyas iflastan bankaları suçladı.
  • 05.12.2012 - 12:30
  Kıbrıs Rum yönetimi iflasını ilan etti

  Kıbrıs Rum yönetimi iflasını ilan etti #1

  Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas Yunanistan krizi nedeniyle batan ülke ekonomisini kurtarmak amacıyla AB Destek Mekanizması’nın masaya koyduğu acı reçeteyi içi kan ağlayarak kabul ettiğini ilan etti. Hristofyas, ekonomik krizden ve bankaların batmasından eski Merkez Bankası Başkanı’nı sorumlu tuttu ve yargı süreci başlatacağını açıkladı.

  Hristofyas önceki gece televizyonlardan yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında ekonomik krize bankacılık sektörünün Yunanistan hisseleri ve Yunan halkına verdikleri bireysel kredilerin neden olduğunu söyledi.

  "BANKA YÖNETİCİLERİNİN HATALARININ BEDELİNİ ÖDÜYORUZ"

  AB Destek Mekanizması’nı oluşturan Troyka (AB Komisyonu, AB Merkez Bankası ve IMF) ile pazarlıklar öncesinde farklı ülkelerden kredi aradığını ancak bulamadığını anlatan Hristofyas, “Banka yöneticilerinin ve Merkez Bankası eski Başkanı’nın ağır hatalarının bedelini ödüyoruz. Hükümet ve şahsen ben sorumluların ortaya çıkartılarak adaletin sağlanmasını için elimden geleni yapacağım” dedi.

  "DURUM KÖTÜ"

  Rum lider, Troyka ile acı çekerek ve içi kan ağlayarak bir ön anlaşmaya vardıklarını da belirterek, Türkiye ve KKTC’nin tüm itirazlarına rağmen doğu Akdeniz’i tek yanlı parselleyerek buldukları doğalgaz yataklarından elde edilecek gelirlerin bir kısmının alacakları kredinin ödenmesinde kullanılacağını söyledi. En büyük sıkıntıyı memur ve emeklilerin çekeceğini itiraf eden Hristofyas, felaket tellallığı yapmak istemediğini ancak durumun iyi olduğunu da söylemenin yanlış olacağını sözlerine ekledi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir