Petrol
113.27
-0.47%
Euro
17.3479
-1.17%
Dolar
16.5969
-0.51%
Altın
973.28
-0.29%
Borsa
2402
-3.55%
Bitcoin
337.563
-1.50%
27ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 27 C

  Kıbrıs sorununun çözümünde görüşmeler yine tıkandı

  Kıbrıs sorununa çözüm bulmak için BM gözetiminde İsviçre'nin Mont Pelerin kasabasında müzakereler yapıldı.
  • AA
  • 21.11.2016 - 04:06
  Kıbrıs sorununun çözümünde görüşmeler yine tıkandı

  Kıbrıs sorununun çözümünde görüşmeler yine tıkandı #1

  Le Mirador Otel'de BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum lider Nikos Anastasiadis, bir hafta aradan sonra yeniden bir araya geldi.

  ÇİPRAS'IN DEĞİNDİĞİ MESELELER GÖRÜŞÜLDÜ

  Müzakerelerde, toprak ve harita konusu ile diğer kriterler konuşulmadı. Taraflar, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın garantiler konusunda yaptığı açıklamanın çözümlenmesi için gece geç saatlere kadar görüşmeler yaptı.

  SÜREÇ TIKANMA NOKTASINDA

  Müzakerelerde son aşamaya geçilmesi için Türkiye, Yunanistan ve İngiltere'den oluşan garantör ülkelerin de katılacağı muhtemel beşli konferansa ilişkin Kıbrıs Rum kesimi ve Yunan tarafının net bir tavır koyamamasının süreci tıkanma noktasına getirdiği belirtildi.

  BM YETKİLİLERİNİN ÇABALARI YETERLİ OLMADI

  BM yetkililerinin, sorunun aşılması için gerek masada, gerekse Rum tarafı ve Yunanistan arasında mekik diplomasisi yürütmesine rağmen, Kıbrıs Türk tarafının güvenlik ve garantilerin ele alınacağı beşli konferansa ilişkin tatmin edici bir cevap alamadığı kaydedildi.

  Yunanistan Başbakanı Çipras, Rum lider Anastasiadis ile geçen haftaki görüşmesinin ardından, ülkesinin beşli bir konferansa katılabilmesi için garantilerin kaldırılması konusunda ön koşul sunmuştu.

  MÜZAKERELERDE KRİTİK EŞİK BEŞLİ KONFERASN

  Sorunun bugün çözümlenmesi halinde İsviçre’deki sürece, daha önceden varılan mutabakat temelinde devam edilecek. Kriterler üzerinde mutabakat arayışının sürdürülmesi ve bunun başarılması durumunda, toprak kriterlerinin harita üzerinde çalışılmasına ve beşli konferansın tarihininin belirlenmesine eş zamanlı geçilecek.

  Türk tarafının büyük önem verdiği beşli konferans tarihinin kesinleşmemesi durumunda ise adada varılan ve BM tarafından liderlere yazılı olarak iletilen mutabakat bozulacak ve süreç ilerleyemeyecek.

  AKINCI RUMLARDAN GELEN HABERLERDEN ENDİŞELİYDİ

  Cumhurbaşkanı Akıncı, Mont Pelerin zirvesine hareketinden önce Ercan Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, zirveye verilen bir haftalık arada Kıbrıs Rum kesimi ve Yunanistan’dan gelen haberlerin endişe yarattığını dile getirmişti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir