Petrol
99.07
-0.53%
Euro
18.5302
-0.01%
Dolar
17.9526
0.08%
Altın
1.031
-0.12%
Borsa
2868
0.00%
Bitcoin
431.833
-2.19%
20ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 20 C

  Kırgızistan'da Nevruz coşkuyla kutlanıyor

  Cumhurbaşkanı Atambayev, Nevruz Bayramı'nda barış ve birlik çağrısı yaptı
  • 21.03.2012 - 19:55
  Kırgızistan'da Nevruz coşkuyla kutlanıyor

  Kırgızistan da Nevruz coşkuyla kutlanıyor #1

  Kırgızistan'da Nevruz Bayramı ülke genelinde kültürel ve sportif etkinlilerle kutlanırken, başkent Bişkek'teki Nevruz kutlamaları Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev'in katılımıyla yapıldı.

  Alatoo meydanında vatandaşların katılımıyla düzenlenen Nevruz kutlama programında konuşan Cumhurbaşkanı Atambayev, 2012 yılının Kırgızistan için çok önemli olduğunu vurgulayarak, halka barış ve birlik çağrısı yaptı.

  Atambayev, "Son yıllarda Nevruz Bayramı'nı hep kanın, devrimin ve gösterilerin gölgesinde geçirdik. Fakat ülkede gösterilerin yapılmasını yasaklamayacağız. Şimdi sizleri barışa, birliğe ve ülkenin kalkınmasına emek sarf etmeye çağırıyorum" diye konuştu.

  Atambayev'in konuşmasının ardından Bişkek Belediyesi tarafından hazırlanan program başladı. Halk oyunları gösterilerinin sunulduğu programda, konserler verildi, spor oyunları ve milli oyunlar yapıldı, kitap sergileri açıldı.

  DOSTLUĞUN, KARDEŞLİĞİN, DAYANIŞMANIN BAYRAMI

  Törene katılan Türkiye'nin Bişkek Büyükelçisi Nejat Akçal, Nevruz'un dostluğun, kardeşliğin ve dayanışmanın bayramı olduğunu söyledi.

  Öte yandan, Bişkek hipodromunda geleneksel at yarışları ve Kök-Boru milli oyunu oynandı. At oyunlarını izleyenler arasında Türkiye'nin Bişkek Büyükelçisi Akçal ve eşi Hülya Akçal da vardı.

  KAZAKİSTAN

  Kazakistan'ın başkenti Astana'da Türk iş adamları tarafından işletilen Ramada Plaza Astana Oteli'nin personeli Nevruz programı düzenledi.

  Kız isteme, düğün, bebek kundaklama, çocukların ilk adımlarını atarken yapılan ayak açma gibi Kazak geleneklerinin canlandırıldığı etkinlikte, konuklara Kazaklara özgü Nevruz çorbası, Beşparmak ve Baursak ikram edildi.

  En iyi gösteriyi düzenleyen ekibe Türkiye'de tatil ödülü verilen kutlamalarla ilgili AA muhabirine açıklama yapan Ramada Plaza Astana Oteli Müdürü Cem Ciritçi, ''Biz 3 yıldır Nevruz etkinliklerini personelimizle gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Bu yıl geçmiş yıllardan farklı olarak misafirlerimize Kazak kültürü ile ilgili örnekler de vermek istedik'' diye konuştu.

  Kazakistan'da Nevruz Bayramı her yıl 22 Mart'ta kutlanıyor


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir