Euro
10.0676
-0.11%
Dolar
8.5484
-0.18%
Altın
495.62
-0.39%
Borsa
1.352
-0.86%
Bitcoin
288.867
3.98%
26ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 26 C

  Kırım Meclisi bağımsızlığını ilan etti

  Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu bugün gizli şekilde toplanarak Ukrayna'dan ayrılma kararını kabul etti.
  • 11.03.2014 - 12:42
  Kırım Meclisi bağımsızlığını ilan etti

  Kırım Meclisi bağımsızlığını ilan etti #1

  Kırım Haber Ajansı'ndan alınan bilgiye göre; Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu bugün gizli şekilde toplanarak Ukrayna'dan ayrılma kararını kabul etti. Kırım Parlamentosu'ndan yapılan resmi açıklamada, Bağımsızlık Bildirisi için 78 milletvekilinin oy kullandığı belirtildi.

  BAĞIMSIZLIK BİLDİRİSİ YAYIMLANDI

   Biz, Kırım Parlamentosu ve Sivastopol Şehir Şurası milletvekilleri, halkların kendi kaderini tayin etme hakkını öngören Birleşmiş Milletler sözleşmesi, diğer bir dizi uluslararası anlaşma ve 22 Temmuz 2010 tarihli BM Uluslarası Mahkemesinin, Kosova’ya ilişkin olarak bir devletin tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etmesinin uluslararası hukuk kurallarını ihlal etmediğine dair kararına dayanarak birlike aşağıdaki kararı alıyoruz:

  'KIRIM'IN RUSYA'YA BAĞLANMA KARARI ALINIRSA...'

  1. 16 Mart 2014 tarihindeki doğrudan halk oylamasının sonucunda Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol şehri de dahil olmak üzere Kırım’ın Rusya’ya bağlanma kararı alınırsa, Kırım bağımsız ve egemen bir cumhuriyet olarak ilan edilecektir. 

  BARIŞ VE DÜZEN KORUNACAK

  2. Kırım Cumhuriyeti demokratik, laik ve çok milliyetli bir devlet olarak kendi topraklarında barışı, etnik ve dini dirlik ve düzenliği koruyacağını taahhüt ediyor.

  'YENİ FEDERAL BİRİM TALEBİ'

  3. Kırım Cumhuriyeti, bağımsız ve egemen devlet olarak, referandum sonuçlarına göre uygun devletlerarası sözleşmelere dayanarak Kırım Cumhuriyeti’nin Rusya Federasyonu’nun yeni federal birimi olarak Rusya Federasyonu’na dahil edilmesi talebiyle müracaat edecek. 

  KARAR ONAYLANDI

  Söz konusu deklarasyon Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosunun 11 Mart 2014 tarihli olağanüstü genel kurul toplantısında (Parlamento Başkanı V. Konstantinov’un imzasıyla) ve Sivastopol Şehir Şurası’nın 11 Mart tarihli olağanüstü genel kurul toplantısında (Sivastopol Şehir Şurası Başkanı Y. Doynikov’un imzasıyla) alınan kararlarla onaylanmıştır.

   


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir