Petrol
97.75
1.14%
Euro
18.3594
0.33%
Dolar
17.9412
-0.05%
Altın
1.032
0.14%
Borsa
2788
0.00%
Bitcoin
421.547
-2.40%
30ºC
İstanbul
Güneşli 30 C

  Kırımoğlu Kırım'da Ukrayna bayraklarıyla karşılandı

  Kırım Tatar halkının lideri Kırımoğlu, Kırım'ın tek taraflı Rusya'ya bağlanmasından sonra ilk kez yarımadaya geldi.
  • 20.04.2014 - 02:36
  Kırımoğlu Kırım'da Ukrayna bayraklarıyla karşılandı

  Kırımoğlu Kırım da Ukrayna bayraklarıyla karşılandı #1

  Rusya sınır kapısındaki görevliler, adının yasaklı kişiler arasında bulunup bulunmadığını incelemek amacıyla Kırımoğlu'nu bir süre bekletti.

  Yarımadaya giriş kapısında Kırım Tatar ve Ukrayna bayraklarıyla karşılanan Kırımoğlu, konvoy halinde Akmescit'e geçti. Burada, konvoyda da eşlik eden Kırım Tatar Milli Meclisi yetkilileriyle toplantı yaptı.

  Kırımoğlu, Rus kapısında askerlerin kendisini karşılayan arabalar üzerinde Kırım Tatar bayraklarından çok Ukrayna bayraklarının olmasına şaşırdığını ve bir süre bekletmelerine rağmen kendisine iyi davrandıklarını anlattı.

  Konvoydaki Ukrayna bayraklarını gören bir kadının ağladığını aktaran Kırımoğlu, yanındaki Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Rifat Çubarov'un, "Altı ay geçtikten sonra Ukrayna bayrağını gören herkes ağlayacak" dediğini aktardı.

  KIRIMOĞLU BİDEN İLE GÖRÜŞECEK

  ABD Başkan Yardımcısı Jeo Biden'ın Ukrayna'ya gideceğini, kendisiyle 23 Nisan'da Kiev'de bir araya geleceğini söyledi.

  Kırımoğlu, yarımadanın yerli halkı Tatarların düşüncelerini anlatmak için yoğun bir programının bulunduğunu söyledi.

  Mart ayında toplanan Kırım Tatar Milli Kurultayı'nda alınan bazı kararları eleştiren Kırımoğlu, "Kırultay, Kırımoğlu geldikten sonra daha önce aldığı kararın yerine başka bir karar aldı şeklinde bir izlenimin oluşmasını istemiyorum. Ben buraya devrim yapmak için gelmedim" dedi.

  Kırım Tatar Milli Meclisi'nin Kırım Hükümeti'ne temsilci göndermesine karşı olduğunu söyleyen Kırımoğlu, "Oraya temsilcilerimizin gönderilmesi, işgalci iktidar ile işbirliği olarak yorumlanıyor ve bu yorum çok normaldir. Tabii ki bazı sorunları çözmek lazım, ama bu sorunları çözmek için memur göndermek şart değil" değerlendirmesinde bulundu.

  Tatarların yol haritasına ilişkin farklı görüşlerin olduğunu kaydeden Kırımoğlu, "Önemli olan bu farklı görüşlerin bölünmeye sebep olmamasıdır. Görüşlerimiz hatalı olabilir ama eğer biz bölünmezsek, hatamızı telafi edebiliriz" diye konuştu.

  Gelecekte çok zorluklarla karşılaşacağı uyarısında bulunan Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi'nin tüm konularda prensipli olmasının önemine dikkati çekti.

  "GELECEĞİMİZİ UKRAYNA'DA GÖRÜYORUZ"

  Kırım tatar halkının lideri Kırımoğlu, Kırım Tatarlarının kendi geleceğini Ukrayna'nın içinde milli özerklik şeklinde gördüğünü, kendisinin bunu Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e de ilettiğini aktardı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir