Petrol
110.91
0.00%
Euro
17.036
0.00%
Dolar
15.9273
0.01%
Altın
949.24
0.05%
Borsa
2381
0.36%
Bitcoin
473.221
-1.76%
17ºC
İstanbul
Hafif yağmur 17 C

  Kızlı erkekli öğrenci evleri dış basında

  Başbakan Erdoğan'ın, karma öğrenci evlerinin denetleneceğini söylemesi dünya basınında da geniş yankı buldu.
  • 06.11.2013 - 12:39
  Kızlı erkekli öğrenci evleri dış basında

  Kızlı erkekli öğrenci evleri dış basında #1

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kadın ve erkek üniversite öğrencilerinin ev paylaşmasına karşı yasal düzenleme yapılabileceğine ilişkin sözleri dış basında da geniş yer buldu. Hürriyet'in haberine göre; Reuters haber ajansı Başbakan'ın açıklamalarını, 'Erdoğan'ın yeni, yersiz korkusu' şeklinde duyurdu.

  'ÖZEL HAYATA DİN TEMELLİ MÜDAHALE'

  Reuters: Karma öğrenci evleri Erdoğan'ın yeni, yersiz korkusu oldu.
  Türkiye Başbakanı Tayyip Erdoğan, kadın ve erkek öğrencilerin birlikte yaşamasını engellemek için yeni düzenlemeler yapılması gerektiğini söyledi. Erdoğan'ın bu açıklaması, özel hayata din temelli müdahale suçlamalarını tetikledi.

  Devlete bağlı öğrenci yurtlarındaki karma bölümlerin yüzde 75'ini hali hazırda kapattıklarını ve bu doğrultuda devam edeceklerini belirten Erdoğan, aynı evi paylaşan kadın ve erkek öğrenciler hakkında şikayetler gelmesi halinde valilerin de müdahale için yetkilendirilebileceğini söyledi.

  'İSLAMİ DEĞERLERİ EMPOZE İLE SUÇLANIYOR'

  AFP: Türkiye Başbakanı karma yurtlara karşı planı savundu
  Türkiye'nin muhafazakâr Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan laik ülkede tartışma yaratan bir planı savundu.

  Erdoğan, parti grubunda yaptığı konuşmada, 'Devlet yurtlarında kız ve erkek öğrencilerin birlikte yaşamasına izin vermeyeceğiz' dedi.

  Türkiye'yi 10 yılı aşkın süredir yöneten Erdoğan çoğunluğu Müslüman ülkeye İslami değerler empoze etmekle suçlanıyor.

  Karşıt görüştekiler, Erdoğan'ın iktidarı döneminde Türk toplumunun her zamankinden fazla kutuplaştığı ve Türkiye'nin muhafazakar İslam'a doğru kaydığını savunuyor.

  'ERDOĞAN'IN İSLAMİ EĞİLİMLİ PARTİSİ' VURGUSU

  AP: Türk lider kadın ve erkek öğrencilerin üniversite yurtlarında ayrı kalacağını söyledi

  Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan hükümetin vatandaşların yaşam tarzlarına müdahale ettiği yönündeki suçlamaları reddederek, partisinin anne babalara karşı bir görevi olduğunu söyledi.

  Kız ve erkek öğrencilerin birlikte yaşaması konusu, laik kanunlar geçerli olan ancak Erdoğan'ın İslami eğilimli partisi tarafından idare edilen Türkiye'de hassas bir konu.

  'TÜRKİYE'DE KÜLTÜR SAVAŞI'

  Wall Street Journal: Türkiye'deki kültür savaşında yeni cephe
  Daha üç ay önce ülke çapındaki hükümet karşıtı gösterileri başarıyla savuşturan Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, ülkenin sert kültürel tartışmasında yeni bir cephe açtı: Öğrenci evleri.

  Çoğunluğu muhafazakâr Türkiye'de karma öğrenci evleri pek sık görülmüyor. Ama Erdoğan'ın sözleri sosyal medyada tartışma yarattı. Liberaller Erdoğan'ı vatandaşların özel hayatlarına müdahale etmek ve toplumu İslamileştirmekle suçluyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir