Euro
15.5357
0.17%
Dolar
13.7273
0.47%
Altın
788.03
1.15%
Borsa
1.91
1.61%
Bitcoin
768.000
-2.45%
14ºC
İstanbul
Hafif yağmur 14 C

  KKTC'den BM'ye Cenevre'de 3'lü zirve teklifi

  BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'la New York'ta görüşen KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu, Cenevre'de 3'lü zirve teklifinde bulundu.
  • 28.09.2014 - 01:53
  KKTC'den BM'ye Cenevre'de 3'lü zirve teklifi

  ban ki mun

  Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun'la görüşen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cenevre'de 3'lü zirve teklifinde bulundu.

  Yunanistan Dışişleri Bakanlığının ve Kıbrıs Rum liderinin BM Genel Kurulu'ndaki konuşmasını değerlendiren KKTC Cumhurbaşkanı Erdoğlu, Yunan ve Kıbrıs Rum tarafının BM Genel Kurulu'ndaki "Kıbrıs Cumhuriyeti'nin devamı" ifadesinin ''işgal manasında'' olduğunu söyledi.

  3 ZİRVE TEKLİFİ

  Görüşme sonrasında BM'deki gazetecilere açıklama yapan ve ardından Türkevi'nde basın toplantısı düzenleyen Eroğlu, Kıbrıs sorununun çözüm süreci konusunda, BM Genel Sekreteri Ban’la yapıcı bir görüşme gerçekleştirdiklerini ve müzakerelere en kısa sürede başlanması konusunda düşünce birliği içinde olduklarını ifade etti.

  Eroğlu, yaptıkları görüşmede Genel Sekreter'in olaya daha fazla müdahil olmasını istediklerini belirterek, önümüzdeki aylarda Cenevre’de, BM, KKTC ve Rum kesiminin katılacağı üçlü bir zirve yapabileceği konusundaki düşüncelerini ilettiklerini belirtti.

  Genel Sekreter Ban'ın bunu değerlendireceğini söyleyen Eroğlu, BM'nin yeni Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'de, müzakerelerden olumlu sonuç alınabilmesi konusunda bir irade gördüklerini dile getirdi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir