Euro
10.3208
0.02%
Dolar
8.8183
0.01%
Altın
496.36
0.03%
Borsa
1.392
0%
Bitcoin
379.246
-2.93%
16ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 16 C

  Kofi Annan'dan Suriye açıklaması

  BM Güvenlik Konseyi'nin Suriye toplantısı başladı.
  • 12.04.2012 - 17:42
  Kofi Annan'dan Suriye açıklaması

  Kofi Annan dan Suriye açıklaması #1

  Suriye'ye ateşkes için tanınan süre bu sabah saatlerinde doldu. Ancak güne sakin başlayan Suriye'deki sessizlik öğle saatlerinde bozuldu. Birleşmiş Milletler (BM), "Sahadaki durumu tam olarak değerlendirmek mümkün değil. Ama şu an daha sakin görünüyor" açıklaması yaptı.

  BM-Arap Birliği'nin Suriye özel temsilcisi Kofi Annan, Suriye'de durumun görece olarak sakin olduğuna ilişkin ülkeden gelen haberlerden ve çatışmaların durmuş görünmesinden "cesaret aldığı"nı belirtti.

  SURİYE'DEKİ DURUM KORUNMALIDIR

  Annan Cenevre'den yayımladığı açıklamasında, Suriye'de ender görünen bir şekilde şu an sakinlik yaşadığına dikkati çekerek şunları kaydetti:

  "Bu durum, çok uzun zamandır bu zalim ihtilaftan çok acı çeken Suriye halkının ihtiyaç duyduğu ferahlama ve umudu beraberinde getiriyor. Bu durum korunmalıdır. Tüm tarafların 6 maddelik planı tam olarak uygulama yükümlülüğü bulunmaktadır. Bu yükümlülük, planın hem askeri hükümlerini hem de siyasi bir sürece ilerleme taahhüdünü kapsamaktadır. Tüm Suriyeliler'den bu fırsatı kullanmalarını istiyorum."

  SURİYE GÖZLEMCİ İÇİN ONAY VERSİN

  Uluslararası toplumun bu süreci desteklemek için Suriye halkıyla birlikte çalışmaya kararlı olduğunu da vurgulayan Annan, "BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, BM Güvenlik Konseyi'nden (BMGK) Suriye'ye bir an önce BM gözlemci misyonu gönderilmesi için onay vermesini isteyecek. Bu bizim Suriye halkının endişelerini ve isteklerini karşılayacak ciddi bir siyasi süreci başlatmak için hızla ilerlememizi sağlayacak" dedi.

  BİR ARAYA GELME ZAMANIDIR

  Annan, "Bu tüm Suriyeliler için, yaraları sarma ve tüm vatandaşların, etnik ya da dini inançlarından bağımsız, eşit hak ve eşit fırsatlara sahip oldukları demokratik ve çoğulcu bir siyasi sisteme geçiş sürecini başlatma umuduyla bir araya gelme zamanıdır" ifadelerini kullandı.

  Bu arada BMGK'nın Suriye'ye ilişkin danışma toplantısı başladı.

  ANNAN BMGK'YA BİLGİ VERİYOR

  Basına kapalı yapılan toplantıda Annan, Suriye'deki son duruma ve barış planının uygulanmasına ilişkin olarak 15 üyeli BMGK'ya bilgi veriyor.

  Toplantının ardından BMGK'nın dönem başkanı ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Susan Rice'ın basına bilgi vermesi bekleniyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir