Euro
10.9057
0.51%
Dolar
9.3671
0.39%
Altın
532.95
0.59%
Borsa
1.418
0%
Bitcoin
576.543
0.13%
13ºC
İstanbul
Çok bulutlu 13 C

  Koronavirüs raporu: İngiltere, salgınla mücadelede başarısız oldu

  İngiliz vekillerin hazırladığı raporda, salgının başlangıcında sürü bağışıklığının hedeflenmesine tepki gösterildi.
  • AA
  • 12.10.2021 - 14:15
  • Güncelleme : 12.10.2021 - 14:50
  Koronavirüs raporu: İngiltere, salgınla mücadelede başarısız oldu

  İngiltere'de milletvekilleri, koronavirüs salgınına ilişkin rapor hazırladı.

  Sağlık ve Sosyal Hizmet Komitesi ile Bilim ve Teknoloji Komitesi tarafından hazırlanan ve farklı partilerden milletvekillerinin katkı sağladığı "Koronavirüs: Bugüne Kadar Alınan Dersler" başlıklı 150 sayfalık raporda, ülkenin salgınla mücadelede başarılı ve başarısız olduğu noktalara odaklanıldı.

  SÜRÜ BAĞIŞIKLIĞI VE 'KADERCİ' YAKLAŞIM TEPKİSİ

  Raporda, enfeksiyona yavaş ve kademeli yaklaşım ile sokağa çıkma yasağının geciktirilmesi yoluyla sürü bağışıklığının hedeflenmesi yüzünden ülkede çok sayıda kişinin yaşamını yitirdiğine işaret edilerek İngiltere'nin, salgının başlarında "kaderci" yaklaşım sergilediğine dikkat çekildi.

  "İLK HAFTALARDA ÇOK AZ ŞEY YAPILDI"

  Raporda, Çin ve İtalya'dan gelen bilgilerin, virüsün son derece bulaşıcı, ciddi hastalıklara neden olduğunun tespit edilmesine rağmen, ilk haftalarda koronavirüsün yayılmasını durdurmak için çok az şey yapıldığının altı çizildi.

  Koronavirüs raporu: İngiltere, salgınla mücadelede başarısız oldu #1

  "POLİTİKACILAR SORUMLU"

  Ayrıca İngiltere'nin ilk koronavirüs karantinasının ertelenmesinin hata olduğu, pozitif vakaların tespiti ve temaslıların izlenmesindeki başarısızlıkların krizi daha da kötüleştirdiğine değinildi.

  Bilim ve Teknoloji Komitesi Başkanı Greg Clark'a, yapılan hatalardan kimin sorumlu olduğu sorulduğunda, herhangi bir demokraside politikacıların sorumlu olduğunu söyledi ancak herkesin elinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştığını dile getirdi.

  Koronavirüs raporu: İngiltere, salgınla mücadelede başarısız oldu #2

  KAMU SORUŞTURMASI YAPILACAK

  Öte yandan raporda, koronavirüs nedeniyle 150 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği İngiltere'de aşılamadaki başarıya dikkat çekilerek bu çalışma, "ülke tarihinin en etkili girişimlerinden biri" olarak nitelendirildi.

  Bir hükümet sözcüsü, rapora ilişkin yaptığı açıklamada, "Salgın boyunca bilim ve tıp uzmanları tarafından yönlendirildik. Hızlı ve kararlı şekilde harekete geçmekten asla geri durmadık. Başbakan'ın (Boris Johnson) dediği gibi salgından ders almaya kararlıyız ve baharda tam bir kamu soruşturması düzenlemeyi taahhüt ediyoruz." ifadesini kullandı.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir