Euro
10.394
0.81%
Dolar
8.6877
0.55%
Altın
499.25
1.02%
Borsa
1.411
0.59%
Bitcoin
293.500
-0.58%
28ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 28 C

  Koronavirüsle ilgili yeni rapor: Salgın engellenebilirdi

  DSÖ'nün salgına geç cevap verdiği belirtilen raporda, "Salgın önlenebilir bir felaket" denildi.
  • AA
  • 12.05.2021 - 17:39
  • Güncelleme : 12.05.2021 - 17:55
  Koronavirüsle ilgili yeni rapor: Salgın engellenebilirdi

  Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) koronavirüs salgınındaki rolünü incelemek üzere kurulan 'bağımsız panel', salgınla ilgili yeni rapor yayınladı.

  9 Temmuz 2020'de pandemi sürecinde DSÖ'nün rolü ve devletlerin salgına karşı müdahalelerini incelemek üzere kurulan panel, salgına ilişkin raporunu açıkladı.

  DSÖ'NÜN KARARLARINA ELEŞTİRİ

  Eski Liberya Devlet Başkanı Ellen Johnson Sirleaf ve eski Yeni Zelanda Başbakanı Helen Clark'ın eş başkanlığını yaptığı, "Salgın Hazırlık ve Müdahale Bağımsız Paneli" raporunda, DSÖ'nün salgında aldığı kritik kararlar eleştirildi.

  Raporda, DSÖ'nün Çin'de ortaya çıkan salgına ilişkin 30 Ocak 2020'de, "uluslararası kamu sağlığı acil durumu" ilan etmesinin geç alınmış bir karar olduğuna işaret edildi.

  Koronavirüsle ilgili yeni rapor: Salgın engellenebilirdi #1

  "ÖNLENEBİLİR BİR FELAKET"

  Panel Eş Başkanı Clark, koronavirüsün her gün binlerce can almaya devam ettiğini ve açtığı sosyal ve ekonomik yaraların çok derin olduğunu vurgulayarak "Panelimiz bu salgının önlenebilir bir felaket olduğuna inanıyor." ifadesini kullandı.

  Clark, dünya bu salgının tekrar edilmesini istemiyorsa hazırlık ve müdahale için daha fazla finansal destek sağlanması ve DSÖ'nün yetkilerinin güçlendirilmesi gerektiğini ileri sürdü.

  Koronavirüsle ilgili yeni rapor: Salgın engellenebilirdi #2

  "AŞILARIN ÜRETİMİ HIZLANDIRILSIN" ÇAĞRISI

  Aşı adaletsizliğine dikkati çeken Clark, koronavirüs aşılarının üretiminin hızlandırılması çağrısı yaptı.

  Sirleaf, koronavirüs salgınının zamanında tedbirler alınsa "önlenebilir bir felaket" olduğu görüşüne katıldığını belirtti.

  Böylesine bir salgının bir daha asla yaşanmaması gerektiğinin altını çizen Sirfleaf, dünyanın bir sonraki salgın için ön hazırlık yapması gerektiğini kaydetti.

  Koronavirüsle ilgili yeni rapor: Salgın engellenebilirdi #3

  "ŞUBAT AYI KAYIP AYDI"

  Panel ayrıca, DSÖ'nün koronavirüsü küresel salgın ilan etmek için 11 Mart 2020'ye kadar beklemesine tepki gösterdi.

  Raporda, "Panel (2020) şubat ayını salgının önlenmesi için kaybedilen bir fırsat olarak görüyor. Çünkü pek çok ülke virüsü kontrol altına almak için daha sıkı önlemler almak yerine bekleyip görmeyi tercih etmişti." hatırlatılmasında bulunuldu.

  Pandemiye hazırlık ve müdahale için yeni bir uluslararası sisteme ihtiyaç duyulduğu vurgulanan raporda, "Kovid-19 küresel bir felaket olmaya devam ediyor. Daha da kötüsü, bu önlenebilir bir felaketti. Bu nedenle panelin tavsiyeleri acil ve hayati önem taşımaktadır." ifadesi kullanıldı.

  Koronavirüsle ilgili yeni rapor: Salgın engellenebilirdi #4

  "ZAYIF HALKALAR TESPİT EDİLDİ"

  Raporda, koronavirüsün sona erdirilmesi ve gelecekte benzeri salgınların yaşanmaması için köklü reformların hayata geçirilmesi çağrısında bulunuldu.

  Koronavirüse karşı hazırlık ve müdahalede "zincirin her noktasında zayıf halkalar tespit edildiği" vurgulanan raporda, "Uyarı sistemi çok yavaş ve çok silikti. DSÖ yeteri güce sahip değildi. (Salgına) müdahale şekli ise eşitsizlikleri şiddetlendirdi. Küresel siyasi liderlik de yoktu." görüşü savunuldu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir