Dolar
7.5556
0.0013%
Euro
8.9539
-0.0937%
Altın
1950.32
-0.0123%
Borsa
1111.96
0.117%
G. Altın
473.851
-0.0166%
Bitcoin
82288.42
-0.8465%
20ºC
İstanbul
Açık 20 C

  Kosova tam bağımsızlığını kazandı

  Uluslararası Yönlendirme Grubu'nun Kosova'daki gözetimli bağımsızlığının sona erdiği açıklandı.
  • 10.09.2012 - 21:35
  Kosova tam bağımsızlığını kazandı

  Kosova tam bağımsızlığını kazandı #1

  KOSOVA'NIN GÖZETİMLİ BAĞIMSIZLIĞI SONA ERDİ

  Kosova Başbakanı Haşim Taçi ve Kosova Uluslararası Sivil Temsilci Pieter Feith, Uluslararası Yönlendirme Grubu'nun Kosova'daki ''gözetimli bağımsızlığının'' sona erdiğini açıkladı. Kosova Başbakanı Haşim Taçi, Feith'le düzenlediği basın toplantısında, ülkedeki uluslararası gözetimin kalktığını ve bundan böyle ülkesinin tam bağımsız olarak yoluna devam edeceğini açıkladı.

  Taçi, açıklamasının ardından Feith'le Kosova Parlamentosu Genel Kurulu'na geçti. Feith, milletvekilleri huzurunda bugünden itibaren ülkedeki uluslararası geçici gözetimin erdiğini ilan etti.

  TÜRKİYE'Yİ MEHMET ŞİMŞEK TEMSİL ETTİ

  Feith'in açıklamaları, parlamentoda alkışlarla karşılandı. Kararın açıklandığı toplantıda, Türkiye'yi Maliye Bakanı Mehmet Şimşek temsil etti.

  ULUSLARARASI YÖNLENDİRME GRUBU'NDAN AÇIKLAMA

  2 Temmuz'da getirilen Kosova Statüsü Çözümü İçin Kapsamlı Öneri'nin (SPRS) ülke genelinde uygulandığı, Kosova kurumlarının sorumluluklarına göre anayasa ve birincil mevzuat değişiklikleri paketlerinin onaylandığı belirtildi.

  Atılan adımları göz önünde bulunduran grup, bugün Kosova'nın bağımsızlığını denetlemeye ve Uluslararası Sivil Temsilci'nin ülkedeki görevine son verdi. Gerekli idari işlemlerin ardından Uluslararası Sivil Ofis'in de sene sonunda kapatılacağı kaydedildi.

  SPRS'in üstün hukuk statüsünün kaldırılmasıyla Kosova Cumhuriyeti Anayasası, ülkenin yasal çerçevesi için tek temel metin oldu.

  Avrupa'nın tamamına yakınından egemenlik için tam destek alan Kosova, bağımsızlığını ilan etmesinin üstünden 4 sene geçmiş olmasına rağmen bugünkü kutlamalar sırasında da Sırbistanlı yetkililerin suçlamalarına hedef oldu.

  Rusya'yı iki ay içerisinde ikinci kez ziyaret etmeye hazırlanan Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç, bugün yaptığı açıklamada, "Kosova'yı tam bağımsız devlet olarak adlandıranlar Kosova'nın hiçbir zaman BM'de sandalyeye sahip olamayacağını da biliyorlar" demişti.

  KOSOVA İÇİN TARİHİ GÜN

  Kosova, 2006 yılının ağustos ayından bu yana "uluslararası yönetimdeki entite" olarak geçiyordu. 2008 yılının şubat ayında bağımsızlığını ilan eden Kosova'yı, aralarında ABD, Kanada, İngiltere, Almanya, Çin ve Türkiye'nin de bulunduğu Birleşmiş Milletler üyesi toplam 92 ülke tanıdı.

  Uluslararası Yönlendirme Grubu'nun bugünkü toplantısında alınan karar, Kosova'nın bağımsızlığını ilan etmesinden bu yana ülkenin tam bağımsızlığı anlamında atılan çok önemli bir adım olarak değerlendirildi. Bugün tam bağımsızlık yolunda büyük bir aşama kaydeden Kosova için tarihi bir gün olarak nitelendirildi.

  Alınan karar Balkan ülkesi Kosova'da çok şeyi değiştirmeyecek. NATO Barış Gücü bundan sonra da ülkede güvenliği sağlayacak, Avrupa Birliği Komisyonu da hukuki anlamında son söze sahip olacak. Ülkenin kuzeyine yaşayan Sırplar arasındaki etnik sorunlar ile ülke genelinde çok yüksek olan işsizlik sorununun da devam edeceği belirtiliyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir