Euro
10.1131
0.07%
Dolar
8.5556
0.04%
Altın
494.81
0.1%
Borsa
1.349
-0.18%
Bitcoin
317.296
-0.38%
23ºC
İstanbul
Açık 23 C

  Kral Selman'dan Obama'ya zirve telefonu

  ABD Başkanı Barack Obama, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz Al Suud ile telefonda görüştü.
  • AA
  • 12.05.2015 - 10:39
  Kral Selman'dan Obama'ya zirve telefonu

  selman

  Beyaz Saray’dan yapılan açıklama göre; Suud Kralı Selman, Körfez ülkelerinin liderleriyle Camp David’de düzenlenecek zirveye katılmak için Washington’a gidemediğinden duyduğu pişmanlığı iletmek için ABD Başkanı Obama’yı telefonla aradı.

  KONULARI GÖZDEN GEÇİRDİ

  Krallığı temsilen yerine İçişleri Bakanı ve Veliaht Prens Muhammed bin Nayif bin Abdulaziz Al Suud ile yardımcısı Muhammed Bin Salman’ı göndereceğini teyit eden Kral Selman, Obama ile zirvede yapılacak görüşmelerde ele alınacak konuları gözden geçirdi.

  KİK ÜLKELERİYLE YAKINDAN ÇALIŞMA GEREKLİ

  İki lider, bölgenin karşı karşıya olduğu tehditlerle mücadelede ve bölgesel çatışmaların çözümünde ortak kapasite oluşturulması noktasında Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi (KİK) ülkeleriyle yakından çalışmanın gerekliliğinde mutabık kaldı.

  Obama ve Kral Selman, ayrıca İran ile P5+1 ülkeri arasında kapsamlı bir anlaşmanın İran’ın nükleer programının tamamen barışçıl amaçlı olduğunu doğrulamasının önemini ele aldı.

  ATEŞKES İLANI MEMNUNİYETLE KARŞILANDI

  Obama, Suudi Arabistan’ın Yemen’de insani yardımlar için ateşkes ilanını memnuniyetle karşılarken iki lider, Yemen’deki insani durumun acilen ele alınması gerektiği konusunda mutabık kaldı.

  Obama ve Kral Selman, ortak çıkarlar ile bölgenin istikrarı ve refahına yönelik taahhütler doğrultusunda iki ülkenin partnerliğini güçlendirmenin önemini vurguladı. ABD Başkanı Barack Obama’nın ev sahipliğinde Camp David’de, 13-14 Mayıs'ta KİK ülkeleriyle zirve düzenlenecek.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir